Nástroje ako ChatGPT majú už dnes dopad na efektivitu práce v sektore služieb. Počet inštalovaných priemyselných robotov môže v roku 2024 dosiahnuť až pol milióna kusov. Každý druhý je inštalovaný v Číne. Slovensko je v pomyselnom rebríčku na desiatom mieste v Európe v počte priemyselných robotov na 10-tisíc zamestnancov, a to najmä vďaka vysokej automatizácii v automobilovom priemysle, informuje Ľubomíra Mardiaková, Marketing Consultant Across Private Investments

Výkon podporovaný umelou inteligenciou

Približne 50 percent svetovej populácie, čo sú zhruba štyri miliardy ľudí, pracuje v službách. Aktuálne dochádza práve v tomto sektore k technologickej revolúcii. Nástroje ako ChatGPT a podobné technologické riešenia založené na modeloch umelej inteligencie už majú dopad na každodennú efektivitu práce v tomto sektore.

Produktivita vďaka technologickému pokroku rastie u väčšiny sledovaných západných ekonomík. V poslednej dekáde sa však rast produktivity spomaľoval. Práve umelá inteligencia a robotika majú potenciál opäť zvýšiť produktivitu práce. Nielen tej duševnej, ktorý tvorí gro HDP, ale aj tej fyzickej vďaka robotizácii a automatizácii.

Automatizácia v automobilovom priemysle

Počet inštalovaných priemyselných robotov v roku 2024 môže podľa odhadov dosiahnuť až pol milióna kusov, z čoho každý druhý je inštalovaný v Číne. Krajiny ako Čína, Japonsko, USA, Južná Kórea a Nemecko predstavujú takmer 80 percent všetkých inštalovaných priemyselných robotov vo svete.

Slovensko je rebríčku, ktorý zostavil portál Statista, na desiatom mieste v počte priemyselných robotov na 10-tisíc obyvateľov v Európe. V celosvetovom meradle sa umiestnilo na 17. mieste. Je to najmä vďaka vysokej automatizácii v automobilovom priemysle.

Počet priemyselných robotov na 10 000 obyvateľov
Zdroj: Statista
Počet priemyselných robotov na 10 000 obyvateľov

Zvýšenie produktivity

„Veľké automobilky nahrádzajú manuálne činnosti robotmi, ale zároveň vzdelávajú zamestnancov, aby vedeli prebrať zodpovednejšie úlohy v rámci výroby. Celkovo sa tým zvyšuje produktivita aj kvalita výroby a ľudský kapitál je alokovaný tam, kde ho umelá inteligencia zatiaľ nahradiť nevie,“ konštatuje Dominik Hapl z Across Private Investments.

Na Slovensku je na 10-tisíc obyvateľov nainštalovaných 169 robotov, pričom svetový priemer je na úrovni 113. Celkovým lídrom tohto rebríčka je Singapur, za ktorým nasleduje Južná Kórea a trojicu uzatvára Japonsko. Z európskych krajín si najlepšie vedie Nemecko.

Ďalšie dôležité správy

Markets React To European Election Results
Neprehliadnite

Technologické akcie opili investorov veľkými ziskami. Hodnotové akcie stratili atraktivitu