Na Slovensko dorazila zásielka ďalších 2,6 milióna antigénových testov. Testy sú v skladoch Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR, odkiaľ sa podľa potreby vyskladňujú. V piatok o tom informovalo Ministerstvo hospodárstva (MH) SR. Prvá zásielka 2,6 milióna antigénových testov zakúpených rezortom hospodárstva došla na Slovensko 7. januára.

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) dostal za úlohu obstarať 16 miliónov antigénových testov na rokovaní vlády 19. novembra 2020. Rezort mal testy obstarať k 2., 9., 16. a 31. decembru. Sulík však premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) informoval, že termíny sa nedajú bez porušenia zákona splniť. Vláda následne 4. decembra zmenila uznesenie a znížila požadovaný počet testov na osem miliónov.

Na snímke premiér SR Igor Matovič (OĽaNO) počas brífingu s novinármi po skončení 49. schôdze vlády SR 2. novembra 2020 v Bratislave. Počas víkendového (30. 10. - 1. 11.) plošného testovania odhalili 38.359 nakazených osôb z celkovo testovaných 3.625.332 ľudí. To je 1,06 percenta. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Matovič chce zmeniť ministra, ktorý bude nakupovať testy

Vláda v tomto týždni rokovala o ďalšom postupe v testovaní a záver by mala oznámiť po sobotňajšom (16. 1.) zasadnutí. Premiér presadzuje celoplošné testovanie všetkých obyvateľov Slovenska, no SaS aj ďalšie koaličné strany majú k testovaniu, aké bolo na Slovensku začiatkom novembra, výhrady.

Obstaranie testov bolo príčinou sporu medzi Sulíkom a Matovičom. Zatiaľ čo Sulík upozorňoval na nepresné zadanie špecifikácie testov zo strany ministerstva zdravotníctva, premiér svojho ministra obviňoval z neschopnosti a opakovane mu dlhý čas dodávky testov vyčítal. Situácia vygradovala v polovici decembra, keď Matovič v rozhlasovej relácii vyzval Sulíka na odstúpenie.