Slovensko daruje 60-tisíc vakcín proti ochoreniu Covid-19 od spoločnosti AstraZeneca Ukrajine a 10-tisíc rovnakých vakcín Čiernej Hore. TASR o tom v pondelok informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR. 

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS) uviedol, že takýmto krokom Slovensko vyjadruje solidaritu s týmito dôležitými zahraničnými partnermi a prispieva k boju s ochorením Covid-19 na globálnej úrovni. „Očkovanie považujem za najúčinnejší spôsob boja s pandémiou a je dôležité, aby očkovacie látky boli k dispozícii tam, kde sú v danom momente najpotrebnejšie," uviedol. Podľa šéfa slovenskej diplomacie zdieľaním vakcín so zahraničnými partnermi zároveň Slovensko pomáha aj sebe, keďže pandémiu nemožno poraziť v rámci hraníc jedného štátu.

JB 31 Bangkok - Thajská zdravotníčka pripravuje ampulku s vakcínou Pfizer-BioNTech počas očkovania zdravotníkov proti ochoreniu COVID-19 vo vakcinačnom centre nemocnice v Bangkoku 10. augusta 2021. FOTO TASR/AP

A health worker prepares a booster shot of the Pfizer-BioNTech COVID-19 vaccine for medical personnel and frontline health workers at Bangkok Metropolitan Administration General hospital in Bangkok, Thailand, Tuesday, Aug. 10, 2021. (AP Photo/Sakchai Lalit)
Neprehliadnite

Krátky čas vývoja? Technológie vakcín proti covid-19 sú známe už niekoľko desiatok rokov

Na to, že očkovanie je v súčasnosti jediným nástrojom, ktorý chráni pred vážnym priebehom ochorenia Covid-19, poukázal aj minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). „Celý proces očkovania veľmi pozorne z ministerstva manažujeme, preto len čo sme uvideli priestor z hľadiska efektívnosti využitia vakcín, ktoré máme aktuálne k dispozícii, rozhodli sme sa pomôcť v oblasti očkovania aj zahraničným partnerom," doplnil.

Poskytnutie vakcín zabezpečuje Ministerstvo zdravotníctva SR v koordinácii s rezortami diplomacie a vnútra. MZVEZ SR dodalo, že darovaním vakcín Ukrajine a Čiernej Hore nie sú ohrozené potreby Slovenska súvisiace s očkovaním.

Rezort diplomacie bude v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva SR a Ministerstvom vnútra SR pokračovať v úsilí o poskytnutie prebytočných vakcín aj ďalším krajinám. „Týmto spôsobom sa zároveň Slovensku otvoria možnosti na flexibilné získavanie vakcín od zahraničných partnerov v závislosti od aktuálnych potrieb," uzavrel rezort diplomacie.