Po tom, ako Slovensko darovalo Taiwanu 160-tisíc vakcín od AstraZenecy proti ochoreniu Covid-19, rozhodli sa taiwanské spoločnosti tento dar oplatiť a darovali Slovensku 55-tisíc teplomerov a desať veľkoformátových televízorov. Dary budú slúžiť školám a zariadeniam sociálnych služieb, informoval o tom v utorok na tlačovej konferencii štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek.

Výmenu darov spustil v prvej vlne pandémie Taiwan, ktorý poslal na Slovensko 700-tisíc vtedy nedostatkových rúšok. „Následne, keď udrela prvá vlna na Taiwane, čo bolo so značným oneskorením, sme sa rozhodli, že je čas túto pohostinnosť oplatiť,“ povedal Galek. Slovensko preto koncom septembra poslalo na Taiwan 160-tisíc vakcín od AstraZenecy.

Na ikonickom mrakodrape Taipei 101 sa rozosvietilo poďakovanie Slovensku za zásielku vakcín
Neprehliadnite

Taiwan rozsvietil ikonický mrakodrap ako poďakovanie Slovensku za dodávku vakcín

Vedúci Taipejskej reprezentačnej kancelárie v Bratislave David Nan-Yang Lee uviedol, že táto nezištná pomoc vzbudila na Taiwane veľký záujem o Slovensko a viaceré spoločnosti sa začali zaujímať, ako by pomoc oplatili. Okrem zdravotníckej firmy, ktorá darovala Slovensku 55-tisíc teplomerov v celkovej hodnote 400-tisíc eur, daroval desať veľkoformátových televízorov aj taiwanský výrobca televízorov, ktorý má závod aj na Slovensku.

Väčšia časť teplomerov, a to 50-tisíc kusov, bude podľa predsedu Správnej rady Nadácie SPP Adriána Ďurčeka rozdelená prostredníctvom vyšších územných celkov do domovov sociálnych služieb, zvyšok je určený pre školstvo. Televízory rozdelí nadácia konkrétnym žiadateľom.