Slovenská republika bude musieť vrátiť Európskej únii stovky miliónov korún. Dôvodom sú chyby pri príprave projektov financovaných z eurofondov. Pre televíziu TA3 to povedal šéf Úradu pre verejné obstarávanie Béla Angyal.

Podľa bruselských audítorov boli najčastejšími prehreškami dodatky k zmluvám, týkajúce sa tendrov. Podľa B. Angyala sa kontrolóri pozerali na tieto dodatky ako na rokovacie konanie bez zverejnenia, čiže bez verejnej súťaže. 

O tom, že časť peňazí z Európskej únie sa bude musieť vrátiť, vie podľa TA3 aj ministerstvo financií. Inštitúcia podľa jej hovorcu Miroslava Šmála v súčasnosti rokuje s Bruselom o výške požadovaných príspevkov.

Zatiaľ ešte nie je jasné, ktoré firmy budú musieť peniaze vrátiť, či príjemcovia eurofondov, alebo štátne firmy, ktoré príspevky sprostredkovali. Podľa ministerstva financií ich budú musieť v prvom rade vrátiť príjemcovia. "Tieto finančné prostriedky budú musieť vrátiť jednotlivé firmy respektíve rozpočtové kapitoly, z ktorých došlo k neoprávnenému čerpaniu," doplnil hovorca ministerstva.

Finančné korekcie požadované Európskou úniou sa týkajú rokov 2004 až 2006.

Foto na titulke - Flickr.com