Slovensko bude mať historicky prvýkrát zastúpenie vo Výkonnej rade Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Od mája 2022 ho bude zastupovať profesor Jozef Šuvada. Oznámila to v stredu na Facebooku Stála misia SR pri OSN v Ženeve s odvolaním sa na vyjadrenie Regionálneho výboru WHO pre Európu.

Výber Šuvadu je potvrdením odborných kvalít slovenského kandidáta a zároveň významným úspechom slovenskej diplomacie, uviedla slovenská misia. Dodala, že Šuvada sa tejto práce zhostí po zasadnutí Svetového zdravotníckeho zhromaždenia v máji 2022.

EBE 4 Wu-chan - Na snímke bezpečnostná služba hliadkuje pred Inštitútom virológie v stredočínskom meste Wu-chan v stredu 3. februára 2021. Odborníci zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorí skúmajú pôvod nového druhu koronavírusu, navštívili inštitút a laboratória v meste Wu-chan. FOTO TASR/AP
A convoy carrying the World Health Organization team leaves the Wuhan Institute of Virology after a field visit in Wuhan, China, Wednesday, Feb. 3, 2021. (AP Photo/Ng Han Guan)
Neprehliadnite

WHO vyzýva Čínu, aby odkryla dáta o prvých prípadoch covidu. Odmietla to

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok zdôraznil, že "pôjde o historicky prvý trojročný mandát Slovenskej republiky v tomto dôležitom orgáne". Dodal, že Slovensko je pripravené z tejto pozície pomôcť v boji proti pandémii a zabezpečiť "zdravšiu a udržateľnú budúcnosť pre všetkých".

Výkonná rada WHO je zložená z 34 odborníkov v oblasti zdravia z celého sveta. Jej hlavnou úlohou je pripravovať agendu a napĺňať rozhodnutia vrcholného orgánu WHO – Svetového zdravotníckeho zhromaždenia, a je tiež hlavným riadiacim orgánom v období medzi zasadnutiami tejto organizácie.

Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus varoval, že pandémia bude dlhá.
Neprehliadnite

Šéf WHO vyzýva na moratórium ohľadom tretej dávky vakcíny, platiť má do konca roka