Zhodou okolností je to podobná suma, akú by sami sebe dopriali slovenskí pedagógovia. Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre Inštitút vzdelávacej politiky pri ministerstve školstva uskutočnila agentúra Focus ešte v minulom roku. Oslovení boli pedagógovia, študenti vysokých aj stredných škôl, učiteľských aj neučiteľských smerov, spolu štyritisíc respondentov.

Všetky oslovené skkupiny sa zhodli, že adekvátny plat učiteľa s desaťročnou praxou by mal byť na úrovni približne 1500 eur v hrubom za mesiac, teda zhruba 1,4-násobok priemeru v ekonomike.

V súčasnosti je priemerný plat pedagogických pracovníkov základných a stredných škôl a školských zariadení na úrovni 1200 eur, budúci rok má všetkým zamestnancom verejnej správy stúpnuť o desať percent.

Slovenskí učitelia by si priali plat 1 500 eur, českým nestačí a vyšli do ulíc

Primeraný čistý plat podľa pedagógov, študentov pedagogických vied, ostatných vysokoškolákov a stredoškolákov Zdroj: Inštitút vzdelávacej politiky

V prípade začínajúceho učiteľa by bol primeraný plat podľa účastníkov prieskumu približne 1130 eur v hrubom. Aktuálne pracujú začínajúci učitelia za plat o 250 eur menší – a to aj po 9,5-percentnom navýšení od septembra tohto roka.

Porovnateľná situácia

V porovnaní s vývojom miezd v ekonomike sú na tom učitelia v oboch krajinách zhruba rovnako. Českí aj slovenskí pedagógovia zarábajú približne 1,1-násobok priemerného platu v ekonomike a po januári stúpnu mzdové tabuľky na oboch stranách rieky Moravy o desať percent.

Ciele sú však ambicióznejšie u našich západných susedov. Českí odborári dlhodobo požadujú nárast priemerného platu učiteľov na 130 percent priemeru v ekonomike. Slovenskí odborári zatiaľ upozorňujú najmä na to, že vláda stále nesplnila svoj starý sľub ešte z čias druhého kabinetu Roberta Fica – zvýšenie na 1,2-násobok priemeru v hospodárstve.

Slovenskí učitelia by si priali plat 1 500 eur, českým nestačí a vyšli do ulíc

Pavel Ondek, predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Zdroj: TASR

Obe krajiny sú totiž k učiteľom rovnako macošské pokiaľ ide o odmeňovanie vzhľadom na dosiahnutý stupeň vzdelania. Slovenskí aj českí pedagógovia zarobia sotva dve tretiny toho, čo iní vysokoškolsky vzdelaní pracovníci v ekonomike. Obe časti bývalej federácie sú v tomto ukazovateli na chvoste rebríčka najvyspelejších krajín sveta OECD. Pre porovnanie – v Nemecku je plat učiteľa na úrovni sto percent platu vysokoškolsky vzdelaného zamestnanca, v Poľsku na 80 percent. A s týmto umiestnením veľa nezmení ani budúcoročný nárast platov pedagógov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa