Najviac samostatne pracujúcich odborníkov v stavebníctve pôsobí na Slovensku (36 percent), v Českej republike je ich 27 percent, čo je rovnaké ako v Španielsku (27 percent) a podobné ako v Nemecku (29 percent).

Tretina slovenských stavbárov hodnotí svoju finančnú situáciu ako ťažkú, keď im občas neostáva dostatok prostriedkov na pokrytie bežných nákladov v domácnosti. Ešte horšie sú na tom stavbári v Rumunsku a Španielsku.

Celých 26 percent slovenských stavbárov by radšej vykonávalo inú profesiu, čo je najviac v porovnaní s ostatnými národmi, najradšej svoju prácu majú českí a talianski stavbári.

„Iba 22 percent slovenských stavbárov zaznamenalo nedávno nárast príjmu, zatiaľ čo pokles evidovalo celých 40 percent z oslovených. Najviac stavbárov (43 percent) si polepšilo v Nemecku, najviac klesali príjmy v Španielsku (57 percent). Rastúci príjem slovenskí stavbári najčastejšie využívajú na sporenie (29 percent oslovených) a splácanie dlhov (26 percent pracovníkov). Najsporivejší sú Nemci a Poliaci, najviac utrácajú talianski a španielski stavbári,“ informovala Jana Žaludová zo spoločnosti KRUK.

Česi investujú do nehnuteľností

Pokiaľ ide o výšku úspor, pohybujú sa slovenskí stavbári v priemere sledovaných krajín. Najviac majú nasporené Nemci a Poliaci. Slováci pracujúci v stavebníctve častejšie než ich kolegovia z ďalších krajín nechávajú nasporené peniaze na bežnom účte, rovnako ako Taliani. Napríklad v Rumunsku je najčastejším spôsobom uloženia úspor hotovosť,

Česi investujú do nehnuteľností a Nemci najčastejšie využívajú termínované vklady. Najmenej populárne sú medzi stavbármi investičné fondy.

„Slovenskí stavbári v porovnaní so svojimi kolegami majú problém s platbami svojich záväzkov, v uplynulom roku sa celková suma platieb po splatnosti pohybovala okolo ôsmich mesačných platov. Zároveň takmer štvrtina respondentov (24 percent) uviedla, že si v posledných 12 mesiacoch vzali úver z dôvodov pokrytia bežných nákladov domácnosti. Podobne sú na tom stavbári v Poľsku a Rumunsku. Lenže pri nedostatku peňazí na extra výdavky si Slováci rovnako ako Česi najčastejšie hľadajú ďalšie pracovné zákazky,“ doplňuje J. Žaludová.