Slovenské lekárne hlásia výpadky liečiv. V uplynulých dňoch o tom informovali Hospodárske noviny, ktoré spomenuli najmä lieky na úpravu krvného tlaku, liečbu krvných zrazenín či kardiologického a cievneho systému.

Časť pacientov trpí

Počas dnešného dňa na problém upozornila aj TV JOJ. Tá sa vo svojej reportáži zamerala na chýbajúci liek nutný pri úprave vysokého tlaku. Vysadiť ho len tak nemožno. Náhrada za toto liečivo však neexistuje.

„Jediný liek, ktorý vypíšeme, je Urapidil. Časť pacientov tým trpí, prišli aj nežiaduce príhody. Či už infarkt alebo cievna mozgová príhoda, krvácanie do mozgu, boli aj také fatálne následky," potvrdzuje pre televíziu JOJ kardiologička Tatiana Hrabovčinová.

Lekárka zároveň vysvetlila, že v prípade kombinácií niekoľkých závažných diagnóz, pre pacienta nie je iná alternatíva lieku prípustná.

Osoby, ktorým bol diagnostikovaný diabetes alebo ochorenie obličiek sa podľa Hrabovčinovej bez tohto lieku nezaobídu.

Hľadajú po celom Slovensku

Lekárne v Medzilaborciach sa stretávajú s receptom na chýbajúci liek denne. Pracovníčka jednej z lekární uviedla, že ľudia liek zháňajú cez známych po celom Slovensku.

Lekáreň v Medzilaborciach však nie je jedinou, ktorá podobný problém rieši. Rovnako je na tom aj Partizánske.

„Momentálne je to s liekmi veľmi ťažké. Hlavne teda s účinnou látkou Urapidil. Teraz, od polovice augusta, už sem-tam nejaké kusy prídu. My sme to však vyexpedovali za jeden deň, čiže to reálne nestíha pokryť dopyt pacientov,“ tvrdí pre TREND lekárnička z Partizánskeho.

Zároveň dodáva, že v lekárni tak pacientom ako náhradu nemôžu poskytnúť nič iné. „Pacienta je potom potrebné nastaviť na inú liečbu. Denne ich posielame za lekármi s tým, že ich lieky nie sú dostupné a nedajú sa objednať,“ doplnila.

TV JOJ sa skontaktovala aj s hovorkyňou Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Magdalénou Jurkemíkovou. Podľa jej slov inštitúcia „nedisponuje zákonnými mechanizmami, ktoré by umožňovali zabezpečiť dostupnosť liekov na slovenskom trhu".

Ďalšie dôležité správy

lekár
Neprehliadnite

Asociácia súkromných lekárov kritizuje, že vláda rokuje len s časťou zdravotníkov