Deväť slovenských poslancov Európskeho parlamentu (EP) sa podpísalo pod výzvu, v ktorej žiadajú belgickú políciu o vysvetlenie okolností smrti slovenského občana Jozefa Chovanca, ktorý zomrel 27. februára po tom, ako ho tri predtým zadržali na letisku v Charleroi. Výzvu adresovanú generálnemu komisárovi belgickej federálnej polície Marcovi De Mesmaekerovi inicioval europoslanec a vedúci slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane (EPP) Ivan Štefanec.

Slovenskí poslanci prostredníctvom tejto výzvy požadujú dôkladné vyšetrenie okolností smrti Jozefa Chovanca, ktorý utrpel srdcový infarkt počas policajného zásahu v cele predbežného zadržania. K incidentu došlo v noci z 24. na 25. februára 2018.

Na snímke predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) počas tlačovej konferencie po stretnutí s predstaviteľmi Rady Asociácie krajov ČR a Zhromaždenia SK 8 na Bratislavskom hrade v Bratislave 10. augusta 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Kollár: Budeme požadovať od Belgicka razantné riešenie vo veci Jozefa Chovanca

„Dôkazy, ktoré sa v posledných dňoch dostali na verejnosť, jasne ukazujú, že belgická polícia v prípade zadržania Jozefa Chovanca prekročila svoje právomoci, jej príslušníci sa k zadržanému občanovi Slovenska správali neprimerane a prispeli k jeho smrti. Spolu s kolegami sme vyzvali generálneho komisára federálnej polície, aby sa zasadil nielen o dôkladné vyšetrenie smrti Jozefa Chovanca, ale aj prijal opatrenia, ktoré podobným incidentom v budúcnosti zabránia," uviedol Štefanec vo vyhlásení pre médiá. Zároveň privítal skutočnosť, že táto kauza sa stala aj v Belgicku „veľkou témou" a zodpovedné osoby sú podrobované príslušným procedúram.