• Európska komisia sa po jesennom krotení optimizmu v súvislosti so slovenským hospodárskym rastom opäť vracia k pozitívnejším číslam. Kým na jeseň Brusel znížil odhad rastu slovenskej ekonomiky na rok 2015 o 0,6 percentuálneho bodu na 2,5 %, v aktuálnej jarnej prognóze svoj odhad opäť navýšil na 3 %. Mierne optimistickejšie sa pozerá aj na rok 2016, pre ktorý prognózu hospodárskeho rastu krajiny komisia navýšila o 0,2 percentuálneho bodu na 3,4 %.

 • Najtransparentnejšou slovenskou verejnou firmou sa v tomto roku stala spoločnosť Lesy Slovenskej republiky. Naopak, najmenej otvorená je firma Vodárne a kanalizácie mesta Komárno. Podľa rebríčka organizácie Transparency International Slovensko (TIS) sú však aj napriek tomu verejné spoločnosti stále netransparentné a ťažko kontrolovateľné. Medzi transparentné patria tiež Železnice SR ako aj Dopravný podnik Bratislava. Štátne, mestské a župné firmy organizácia hodnotila v šiestich oblastiach. Išlo o hospodárske ukazovatele, komunikáciu a zverejňovanie, obstarávanie a majetok, personalistiku, etiku, charitu a dotácie.

  Slovenské verejné firmy nie sú transparentné. Ktorá je na tom najhoršie

  Zdroj: Vladimír Benko • Nemecký výrobca športového oblečenia a obuvi Adidas v prvom štvrťroku zvýšil čistý zisk o osem percent na 221 miliónov eur. Firme pomohol najmä vyšší predaj športového i módneho oblečenia a tiež oživenie v severoamerickej divízii. Darilo sa jej však aj v Číne, uviedla v dnešnej výsledkovej správe.

 • Francúzsky výrobca automobilov Renault chce posilňovať automatizáciu a postupne znižovať počet pracovných miest v rumunskej továrni divízie Dacia, aby udržal jej konkurencieschopnosť.

 • Bývalý americký prezident Bill Clinton obhajoval kritizované finančné príspevky zo zahraničia, ktoré dostával dobročinný fond manželov Clintonovcov aj v čase, keď jeho žena Hillary, favoritka demokratických prezidentských primárok, bola ministerkou zahraničia. Peniaze bohatým zahraničným darcom nikdy nepomohli kúpiť si vplyv na americkú politiku, povedal Clinton televízii NBC News. Práve vysoké príjmy od kontroverzných darcov sú jedným z terčov kritiky republikánov, ktorí sa pokúšajú oslabiť pozíciu konkurentky v súboji o Biely dom.

 • Niekoľko desiatok utečencov mieriacich z Líbye do Talianska sa utopilo v Stredozemnom mori krátko predtým, ako k nim dorazilo záchranné plavidlo. Zvyšok utečencov loď doviezla do sicílskej Katánia, uviedla mimovládna organizácia Save the Children. Do sicílskeho prístavného mesta Pozzallo a do mesta Salerne v blízkosti Neapola zatiaľ maltské a talianske vojenské plavidlá dopravili približne tisíc ilegálnych imigrantov.

 • Pri štarte ruského dopravného lietadla Suchoj Superjet 100 spoločnosti Aeroflot na linke z Moskvy do Kyjeva vypadol stroju na dráhe moskovského letiska Šeremeťjevo kus motora. Haváriu si nevšimli cestujúci, ale ani posádka, pretože strata bola zistená až po pristátí na kyjevskom letisku Boryspil. Chýbajúci kus bol následne nájdený na štartovacej dráhe v Moskve.

 • Európa chce zlepšiť bezpečnostnú a obrannú spoluprácu s Čínou, predovšetkým na Blízkom východe a pri boji proti obchodovaniu s ľuďmi. Uviedla to európska ministerka zahraničia Federica Mogheriniová po rokovaní s vysokými predstaviteľmi Číny v Pekingu.

 • Celosvetové výdavky za lieky na rakovinu v minulom roku dosiahli 100 miliárd dolárov a medziročne sa zvýšili o 10,3 percenta. Vyplýva to zo správy, ktorú zverejnila organizácia IMS Health. K rastu prispievajú hlavne výdavky za novšiu a drahšiu liečbu v rozvinutých krajinách. Ešte pred piatimi rokmi výdavky na lieky na rakovinu predstavovali 75 miliárd dolárov.

TREND_24_kruh_logo
TREND_24_kruh_logo

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 18:45 pred hlavnými TV správami.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.