Objem stavebných prác vo februári 2022 dosiahol 351,3 milióna eur, oproti rovnakému obdobiu minulého roka sa zvýšil o 13,3 percenta. Medzimesačne, po zohľadnení sezónnych vplyvov, bola stavebná produkcia vyššia o 3,6 percenta. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Objem prác vzrástol

Celkový objem prác na domácom trhu medziročne vzrástol o 12,6 percenta, zvýšená medziročná aktivita bola viditeľná v oboch zložkách – v novej výstavbe o 13,5 percenta, ako aj v oblasti opravy a údržba o 7,2 percenta. Stavebná produkcia v tuzemsku tvorila vyše 90 percent celkového výkonu stavebníctva.

Z hľadiska výrobného zamerania zaznamenala dvojciferný rast výstavba na budovách (o 12,3 percenta), aj práce na inžinierskych stavbách, kam patrí najmä výstavba diaľnic, o 13,7 percenta. Práce v zahraničí boli vyššie ako pred rokom o 20,7 percenta.

Zvýšenie zaostáva

V súhrne za dva mesiace roka 2022 stavebná produkcia medziročne zvýšila výkon o 7,1 percenta a dosiahla 635,1 milióna eur. Táto hodnota však stále výraznejšie zaostávala za objemom produkcie dosiahnutej za prvé dva mesiace v roku 2020, tesne pred pandémiou.

Výkon domácej novej výstavby mierne stúpol o 2,1 percenta a práce na opravách a údržbe medziročne klesli o 0,4 percenta. Výkon odvetvia naďalej zlepšoval najmä vysoký rast prác v zahraničí.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke je stavba projektu Sky Park v Bratislave.
Neprehliadnite

Developeri: Pokles stavebných nákladov na horizonte nevidno