Slovenské školstvo sa ocitlo v situácii podobnej stavu súdnictva spred dvoch rokov, keď sa o dianie v justícii začali zaujímať nielen médiá, ale aj zahraniční veľvyslanci. V školstve sa v tomto prípade začína angažovať Americká obchodná komora. Rok 2012 vyhlásila za rok vzdelávania, ktoré by sa spolu s vedou podľa komory malo stať aj prioritou vlády Roberta Fica.

Podľa Natálie Poliakovej z Americkej obchodnej komory začínajú existujúci aj potenciálni investori na Slovensku pociťovať nedostatok odborníkov. „Podľa spoločností, ktoré sú združené v Americkej obchodnej komore, chýbajú súčasným absolventom komunikačné schopnosti a prezentačné zručnosti v kombinácii s IT a finančnými profesiami. Na úrovni výrobných odvetví hovoríme nedostatku elektrotechnikov, technológov pre spracovanie plastov, strojárov a v hotelierstve chýbajú kvalitní čašníci a kuchári,“ hovorí šéf komory Jake Slegers.

Komora dala preto dokopy tím vzdelávacích expertov, manažérov a pedagógov, ktorí by do jesene mali prísť s návrhmi, ako zvýšiť úroveň vzdelávania a vedy na Slovensku. Medzi ľuďmi, ktorí prejavili záujem zapojiť sa do iniciatívy komory, nechýba spoluzakladateľ spoločnosti Eset Miroslav Trnka či Peter Petrík, podnikateľ a profesor na University of Texas.

„Cieľom je prísť so systémovými riešeniami, ktoré nebudú stáť milióny eur, no i napriek tomu dokážu pohnúť slovenské školstvo dopredu,“ hovorí N. Poliaková. Iniciatíva by mala vyvrcholiť v októbri konferenciou, na ktorej budú návrhy tímu prezentované. Záštitu nad konferenciou už prevzal minister školstva Dušan Čaplovič.

Iniciatíva je súčasťou snahy zvýšiť atraktívnosť Slovenska v očiach investorov. Medzi rokmi 2002 až 2010 smerovali do strednej a východnej Európy približne priame zahraničné investície za približne 200 miliárd eur, z čoho okolo 11 percent skončilo na Slovensku. Podľa komory by sa Slovensko mohlo stať v horizonte nasledujúcich ôsmich rokov lokalitou, pre ktorú sa budú investori rozhodovať v prvom rade.

Americká obchodná komora začiatkom roka predstavila desať krokov, ktoré by krajine pod Tatrami k tomuto cieľu mohli dopomôcť. Okrem spomínaného väčšieho dôrazu na vzdelávanie by sa podľa komory priame zahraničné investície (PZI) mali stať apolitickou témou. Vláda by tiež mala vytvoriť samostatný tím, ktorý by sa investíciami zaoberal. V privátnom sektore by si zase mala nájsť firmy, ktoré by sa stali „veľvyslancami“ novej generácie PZI – investorov z prostredia IT, finančného sektora či high-end výroby. Vláda by sa tiež mala viac sústrediť na budovanie značky Slovensko a získať pre podporu svojich aktivít slovenských biznismenov pôsobiacich v zahraničí. Komora tiež navrhuje skrátiť a zjednodušiť proces udeľovania víz, aby vláda do krajiny prilákala talentovaných ľudí zo zahraničia.

Slovenské školstvo trápi už aj Američanov

Zdroj: Maňo Štrauch

Ilustračné foto - Maňo Štrauch