Slovenské elektrárne (SE) v etape energetického spúšťania zvýšili na treťom bloku jadrovej elektrárne Mochovce výkon na 55 percent. Blok od prvého prifázovania do 29. marca vyrobil už viac než 150 gigawatthodín elektriny, informoval generálny riaditeľ SE Branislav Strýček.

Úplnú funkčnosť tretieho bloku a dosiahnutie projektových parametrov potvrdí úspešné ukončenie fázy 144-hodinového preukazného chodu na stopercentnom výkone. Dosiahnutie tohto míľnika sa predpokladá v priebehu mája až júna tohto roka.

Na aktuálnom výkone vyrába nový blok elektrárne v Mochovciach toľko elektriny, že stačí na pokrytie spotreby takmer trištvrte milióna slovenských domácností. Nový jadrový blok bude mať pri spustení inštalovaný výkon 471 megawattov, čo pokryje približne 13 percent z celkovej spotreby elektriny Slovenska. Z pohľadu výroby elektriny sa tak Slovensko už tento rok stane energeticky sebestačné.

Podľa slov Strýčka sa výrazne zlepšila dodávka paliva pre jadrovú elektráreň. „Na tento i budúci rok máme zabezpečené všetky závažky paliva. Zároveň sme vypísali tender na dodávku jadrového paliva od alternatívneho dodávateľa, ktorý je takmer uzavretý,“ skonštatoval riaditeľ SE. S najväčšou pravdepodobnosťou ním bude americká spoločnosť Westinghouse. SE zároveň rokuje s francúzskou spoločnosťou Framatome, s ktorou chce uzavrieť zmluvu o vývoji nového alternatívneho paliva. „Chceme mať viac alternatív do budúcnosti, pracujeme na diverzifikácii dodávok paliva,“ potvrdil Strýček.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke celkový pohľad na jadrovú elektráreň Mochovce 6. decembra 2022. Slovenské elektrárne (SE) prerušili spúšťanie 3. bloku jadrovej elektrárne Mochovce po tom, čo objavili drobnú netesnosť reaktora. Po pretesnení bloku budú testy a spúšťanie reaktora bude pokračovať na budúci týždeň. FOTO TASR - Radovan Stoklasa
Neprehliadnite

Jadro sa šíri Európou. Zo zaznávaného zdroja sa znova stáva nutnosť