Ruský majetok už okrem britských či amerických bánk zmrazujú aj tie slovenské, uvádza portál EURACTIV.

Konkretizovať nechcú

Tlačový odbor ministerstva financií uviedol, že v súčasnosti evidujú niekoľko prípadov aplikovania sankcií uvalených na Rusko slovenskými bankami.

„Z dôvodu zachovania bankového tajomstva nebudeme konkretizovať jednotlivé počty sankcionovaného, respektíve zmrazeného majetku,“ dodávajú pre EURACTIV.

Pomáhajú im automatizované nástroje

Portál sa v súvislosti s témou obrátil aj na samotné banky. Ani tie z dôvodu bankového tajomstva neposkytli viac informácií. Objasnili však, že pri sledovaní podozrivých účtov a transakcií používajú automatizované nástroje.

„V prípade klientov sídliacich v Rusku vykonávame zvýšenú starostlivosť. Klienti prechádzajú kontrolou tak manuálnou, ako aj automatizovanou,“ objasňuje jednotlivé postupy pre EURACTIV Milan Janásik, PR manažér a hovorca J&T Banky.

Banky sú totiž povinné o svojich klientoch zhromažďovať dostatok osobných informácií, vďaka ktorým dokážu identifikovať, či v prípade jednotlivých účtov nedochádza k nelegálnej alebo sankcionovanej aktivite.

Hovorkyňa Tatra banky Simona Miklošovičová pre EURACTIV vysvetlila, že v dôsledku narastajúceho množstva medzinárodných sankcií bankám pribúda aj náročnosť napĺňania takýchto povinností.

„Ide o súbor účinných interných predpisov a postupov za aktívnej podpory inovatívnych IT analytických softvérových riešení s cieľom dostatočne a rýchlo vyhodnocovať portfólio banky,“ vyjadrila sa Miklošovičová.

Ďalšie dôležité správy

poslanec ruskej Rady federácie vtedajší majiteľ futbalového klubu Anži Machačkala Sulejman Kerimov
Neprehliadnite

USA zablokovali majetok ruského miliardára Sulejmana Kerimova