Najväčšia slovenská banka - Slovenská sporiteľňa - zvyšuje od štvrtka (21. 4.) všetky úrokové sadzby na hypotekárnych úveroch. Dôvodom je vývoj na medzibankovom trhu, keď cena dlhodobých zdrojov stúpa, uviedla v stredu Slovenská sporiteľňa. Banka naposledy zvyšovala úrokové sadzby na hypotekárnych úveroch od začiatku apríla. Úprava sadzieb sa dotkne aj spotrebných úverov. S poistením bude možné získať úver s úrokom od 6,49 percenta ročne.

Opäť vyššia sadzba

Ročná úroková sadzba pri hypotekárnych úveroch s jednoročnou fixáciou vzrastie o desatinu percentuálneho bodu (p. b.) na 0,89 percenta ročne, pri trojročnej fixácii sa úrok zvýši na 1,49 percenta zo súčasných 1,09 percenta. Sporiteľňa výraznejšie, o pol percentuálneho bodu, upravuje sadzbu aj pri fixácii na päť rokov, a to na minimálne 1,69 percenta a o 0,6 p. b. na 2,29 percenta sa zvýši úroková sadzba na hypotekárnych úveroch s fixáciou na desať rokov. Rovnako o 0,6 p. b. vzrastie zo súčasných 2,09 percenta na 2,69 percenta úroková sadzba pri fixácii na 15 rokov.

Úroky sú podľa banky stále relatívne nízke. Zároveň však platí, že v tomto roku je reálne očakávať ďalší rast sadzieb, je preto výhodnejšie voliť dlhšie fixácie.

Vývoj na trhoch

,,Sadzby komerčných bánk na hypotékach sa odvíjajú od medzibankových trhových sadzieb, a tie reagujú rastom na stúpajúcu infláciu po celom svete. Centrálne banky v stredoeurópskom regióne sa už dávnejšie snažia tlmiť inflačné očakávania zvyšovaním sadzieb. Robí tak aj americká centrálna banka Fed a čoskoro ju zrejme bude nasledovať aj Európska centrálna banka," dodala hlavná ekonómka Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová.

Ďalšie dôležité správy

Slovenská sporiteľňa
Neprehliadnite

Slovenská sporiteľňa prerazila dvestomiliónovým ziskom strop. Prekvapila poklesom “spotrebákov”