Slovenská ekonomika sa pre tretiu vlnu pandémie oživuje miernejšie, ale rásť bude aj naďalej. Za celý rok 2021 stúpne hrubý domáci produkt (HDP) o 3,7 percenta.

Vyplýva to z aktuálnej makroekonomickej prognózy na roky 2021 – 2024 Inštitútu finančnej politiky (IFP) Ministerstva financií SR. V júnovej prognóze rezort predpokladal rast HDP na úrovni 4,6 percenta.

"Oživenie ekonomiky koncom roka stlmí tretia vlna pandémie. Spotreba domácností v štvrtom kvartáli klesne o necelé dve percentá a zasiahnuté tak budú najmä sektory ubytovania, stravovania, rekreácie a kultúry. Priemysel ale zostane odolný, vďaka čomu HDP klesne len o 0,1 percenta. Priemerná nominálna mzda sa v tomto roku na Slovensku taktiež zvýši o 5,4 percenta," uviedol v stredu rezort financií.

Vďaka zlepšujúcej sa epidemickej situácii trh práce v druhom štvrťroku tohto roku znova naštartoval tvorbu pracovných miest. Oproti prvému kvartálu si prácu našlo o niečo viac ako 18-tisíc ľudí a zamestnanosť sa zvýšila naprieč všetkými odvetviami.

IFP očakáva, že miera nezamestnanosti tak v roku 2021 len mierne presiahne sedem percent a v ďalších rokoch začne postupne klesať. V roku 2022 by mala miera nezamestnanosti dosiahnuť 6,7 percenta a výrazný pokles v ďalších rokoch bude podporený investíciami z plánu obnovy.

V prognóze IFP predpokladá, že v roku 2022 dosiahne rast HDP 4,2 percenta, k čomu prispejú najmä investície z plánu obnovy a obnovená spotreba domácností. Neistota okolo pandémie už nebude taká výrazná a firmy sa tak nebudú obávať opäť investovať. Celkové investície v ekonomike tak podľa prognózy stúpnu medziročne takmer o 17 percent.

Nominálne mzdy budú v budúcom roku rásť na úrovni 5,5 percenta. V roku 2023 rast ekonomiky zrýchli na 5 percent, a to najmä pre dočerpávanie eurofondov z končiaceho programového obdobia.

Igor Matovič, Boris Kollár, Andrej Kiska, Richard Sulík spoločné rokovanie
Neprehliadnite

Top v ekonomike: Hrobárom slovenského hospodárstva bude prekvapivo R. Sulík. Nie I. Matovič