Slovenská ekonomika v prvom štvrťroku klesla proti posledným trom mesiacom minulého roka o dve percentá. V medziročnom porovnaní potom hrubý domáci produkt (HDP) o 0,2 percenta vzrástol, a to po poklese o 2,1 percenta vo štvrtom vlaňajšom štvrťroku. Informoval o tom Štatistický úrad. Výsledky sú mierne horšie ako májový odhad, kedy štatistici predpokladali medzikvartálny pokles hospodárstva o 1,8 percenta a medziročný rast o 0,3 percenta.

Priemysel
Neprehliadnite

Zamestnanosť v 1. štvrťroku medziročne klesla o 4,8 percenta

Hlavný podiel na nepatrnom tempe medziročného rastu HDP po minuloročnom poklese mal zahraničný dopyt, ktorý sa zvýšil o desať percent. V prvom tohtoročnom štvrťroku v krajine vyvrcholila druhá silná vlna pandémie. Úrady začali uvoľňovať karanténne obmedzenia v druhej polovici apríla.

Vlani slovenské hospodárstvo v súvislosti s koronavírusovou krízou kleslo o 4,8 percenta. Išlo o prvý pokles ekonomiky od globálnej finančnej krízy z roku 2009. Miera nezamestnanosti podľa medzinárodnej metodiky v prvom štvrťroku dosiahla 7,1 percenta. Podľa štatistikov sa ale zásadne zmenil výpočet dát, čo znemožňuje porovnanie s predchádzajúcim obdobím. Situácia na trhu práce sa zhoršila po minuloročnom prepuknutí epidémie Covidu-19.

Eurobankovky v ruke
Neprehliadnite

Priemerná mzda si udržala rast, nie však vo všetkých odvetviach

Priemerná mesačná mzda sa v prvom štvrťroku zvýšila medziročne o 3,5 percenta na 1 124 eur. Ministerstvo financií v marci zhoršilo výhľad tohtoročného rastu hospodárstva krajiny na 3,3 percenta z predchádzajúceho odhadu 4,3 percenta. Zdôvodnilo to dopadmi druhej vlny koronavírusovej infekcie.