Slovenská ekonomika vlani kvôli dopadom pandémie klesla o 5,2 percenta. Išlo o prvý pokles od globálnej finančnej krízy z roku 2009, kedy sa hrubý domáci produkt (HDP) znížil o 5,5 percenta. Informoval o tom Štatistický úrad SR. Slovenská ekonomika vlani klesla o rekordných 5,6 percenta.

V poslednom štvrťroku vlaňajška sa HDP v medziročnom porovnaní znížilo o 2,7 percenta po poklese o 2,4 percenta v treťom štvrťroku. Medzištvrťročne potom ekonomika v poslednom kvartáli stúpla o 0,2 percenta; štatistici tak potvrdili svoj odhad z februára. Pokles výkonov vlani zaznamenali všetky hlavné sektory hospodárstva. Znížil sa tiež export a domáci dopyt.

Urad prace, dvere, nezamestnany
Neprehliadnite

Nezamestnanosť na Slovensku vystúpila na takmer štvorročné maximum

Miera nezamestnanosti podľa metodiky miestneho Štatistického úradu v minulom štvrtom štvrťroku klesla na sedem percent zo 7,2 percenta v treťom štvrťroku, kedy bola na najvyššej úrovni od posledného kvartálu 2017. Vláda v snahe ochrániť pracovné miesta v čase koronavírusovej krízy zaviedla vlani dotácie na udržanie zamestnanosti.

Priemerná mesačná mzda sa vlani zvýšila o 3,8 percenta na 1 133 eur, o rok skôr rast predstavoval 7,8 percenta. Zárobky zamestnancov sú dlhodobo nižšie ako v Česku.

Výplata
Neprehliadnite

Priemerná mzda v SR na ročnej úrovni prekročila 1 100 eur za mesiac

Ministerstvo financií predtým predpokladalo, že ekonomika vykáže za minulý rok pokles o 6,7 percenta. Na tento rok úrad vo februári zhoršil výhľad rastu HDP na 4,3 percenta z predchádzajúceho odhadu 5,5 percenta.

Slovensko teraz čelí silnej druhej vlne nákazy, počas ktorej zaviedlo doteraz najprísnejšie karanténne opatrenia. Napríklad zatvorená je väčšina predajní či prevádzky rôznych služieb, výrazné obmedzenie platia pre reštaurácie a hotely.