Slovenská ekonomika sa v druhom štvrťroku tohto roka medziročne prepadla o 12,1 percenta. Vyplýva to z rýchleho odhadu Štatistického úradu (ŠÚ) SR. Výsledok je podľa neho lepší ako očakávania, a to vďaka júnovým výkonom ekonomiky. Po očistení výsledkov o sezónne vplyvy sa hrubý domáci produkt (HDP) oproti prvému štvrťroku 2020 znížil o 8,3 percenta. V bežných cenách sa vytvoril HDP v objeme 21,21 miliardy eur, čo predstavuje medziročný pokles o 10,4 percenta.

„Medziročný vývoj pridanej hodnoty ukázal miernejší pokles, ako sme očakávali, vzhľadom na všeobecnú situáciu spôsobenú koronavírusom. Prispela k tomu zvýšená aktivita v poslednom mesiaci druhého štvrťroka v kľúčových odvetviach priemyslu, najmä vo výrobe automobilov, a tiež v malých podnikoch," informovali štatistici. 

Celková zamestnanosť v druhom štvrťroku dosiahla 2,387 milióna osôb. Medziročne klesla o 2,6 percenta. Po očistení o sezónne vplyvy sa celková zamestnanosť znížila oproti druhému štvrťroku 2019 o 2,3 percenta. 

EBE 16 Berlín - Na snímke nemecká kancelárka Angela Merkelová pred rokovaním vládneho kabinetu v Berlíne 10. júna 2020. FOTO TASR/AP
German Chancellor Angela Merkel speaks prior to the start of the weekly cabinet meeting at the Chancellery in Berlin, Germany, Wednesday, June 10, 2020. (Fabrizio Bensch/Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

HDP Nemecka klesol najviac v histórii. V druhom štvrťroku medzikvartálne až o 10,1 percenta

ŠÚ SR upozornil, že vzhľadom na súčasnú výnimočnú situáciu v súvislosti s novým koronavírusom môžu byť údaje revidované viac ako býva zvykom. „Dôvodom je vyšší podiel odhadov spôsobený obmedzením dostupnosti informácií zo zdrojov údajov," doplnil. Rýchly odhad HDP a zamestnanosti bude na základe ďalších dostupných štatistických a administratívnych údajov spresnený, doplnený o štruktúry jednotlivých ukazovateľov. ŠÚ SR tieto informácie zverejní 4. septembra.