Odpovedal tak na otázku, či má armáda zadefinovaného nepriateľa, proti ktorému sa špecificky pripravuje. „Hovoríme o Rusku,“ spresnil M. Maxim s tým, že „ozbrojené sily Slovenskej republiky sú pripravené brániť Slovenskú republiku proti napadnutiu vonkajšou, cudzou mocou.“

„My, vojenskí plánovači vychádzame v súčasnej dobe z hodnotenia NATO, ktoré hodnotí bezpečnostnú situáciu, hodnotí, kto by mohol byť predpokladaným útočníkom a z tohto my vychádzame,“ uzavrel M. Maxim.

Kiska: Podvádzame našu obranyschopnosť aj občanov

Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska podrobil v utorok ozbrojené sily kritike s tým, že nie sú v dobrej forme a Slovensko v oblasti bezpečnosti mešká s väčšinou záväzkov.

Vrchný veliteľ armády to vyhlásil po veliteľskom zhromaždení náčelníka Generálneho štábu SR, kde bol vyhodnotený výcvikový rok 2016 a odprezentované úlohy na rok 2017. Ako A. Kiska dodal, ide o dlhodobý problém a nič sa nedá prikrášľovať. Slovensko si neplní svoje záväzky voči aliancii vrátane výšky príspevku, ktorý by sme mali dať na obranu. Prezident vyhlásil, že „podvádzame našu obranyschopnosť aj občanov, a nehovoríme, ako na tom naša obrana a bezpečnosť je. Podvádzame aj vojakov, lebo stále im len niečo sľubujeme.“

A. Kiska zároveň dodal, že nepozoruje ani dostatočnú vôľu, aby sme tento stav zmenili, nevidí žiaden kredibilný plán, aby sa splnili záväzky, a preto cítil povinnosť ozvať sa. Zároveň súčasného ministra obrany Petra Gajdoša požiadal, aby na vláde v tomto smere kládol naliehavo otázky a aby pritiahol ich pozornosť.

Náčelník generálneho štábu M. Maxim v tejto súvislosti priznal, že je problém s technikou aj s personálom. Zdôraznil ale, že sa robia systémové opatrenia a podľa neho súčasný minister obrany Peter Gajdoš „vie o čo ide a robia sa pozitívne zmeny“.

P. Gajdoš zdôraznil, že jeho hlavnou úlohou a heslom je „Všetko pre vojaka“. V tomto duchu bol prepracovaný aj plán obstarávania. Uviedol, že tento rok bude všetko sústredené na zabezpečenie mechanizovanej brigády, aj keď pripustil, že ani tento rok táto úloha nebude splnená na 100 percent. Rezort podľa neho pripravuje dlhodobý plán rozvoja ozbrojených síl a plánujú ho predstaviť v polovici roka, aby koalícia aj opozícia vedela, kam ozbrojené sily smerujú.