Ministerstvo obrany (MO) SR navrhuje k 31. decembru 2022 zvýšiť počty v Ozbrojených silách (OS) SR o 523 profesionálnych vojakov, 202 zamestnancov a 460 vojakov v zálohe. Celkovo by tak malo v OS SR pôsobiť 23 983 zamestnancov, z toho 19  573 vojakov.

Vyplýva to z materiálu, ktorý rezort predložil do medzirezortného pripomienkového konania.

Navrhované zvýšenie počtov ľudí v ozbrojených silách rezort zdôvodňuje napríklad potrebou budovania nových spôsobilostí na zabezpečenie plnenia Cieľov spôsobilostí 2021 pre Slovenskú republiku, plánovanými organizačnými zmenami, reorganizáciou 81. krídla v súlade s potrebami pre novozavedené bojové lietadlá F-16 či plánovaným presunom zamestnancov z Agentúry správy majetku do podriadenosti ozbrojených síl.

O 59 profesionálnych vojakov viac by mohlo byť vyčlenených na plnenie úloh ministerstva, Vojenskej polície a ďalších organizácií v pôsobnosti rezortu.

Ministerstvo argumentuje napríklad potrebou zabezpečiť plnenie úloh Ústrednej vojenskej nemocnice SNP Ružomberok – fakultná nemocnica počas mimoriadnych udalostí, či podporou udržateľnosti nasadenia zdravotníckych spôsobilostí ozbrojených síl v operáciách.

Ďalšími dôvodmi má byť zvýšenie počtu miest zastúpenia MO SR pri medzinárodných organizáciách, ale aj zabezpečenie krízového manažmentu Vojenskej polície.

armada
Neprehliadnite

Slovenskej armáde chýba moderná výzbroj. Chce to miliardy eur

V počtoch zbraní a techniky by malo prísť k viacerým zmenám. V súlade s plánom dodania novej v

ýzbroje sa má zvýšiť počet samohybných kanónových húfnic z 33 na 41 kusov.

Rovnako majú byť dodané tri bojové obrnené vozidlá 8x8. Zo 17 na 25 sa majú zvýšiť počty raketometov. Počet bojových tankov má byť 30, jeden ubudne. Po novom tiež nebude k dispozícii žiadny cvičný vrtuľník.

Ministerstvo plánuje v budúcom roku tiež reorganizáciu Úradu hlavného lekára na Veliteľstvo vojenského zdravotníctva a Veliteľstva brigády bojového zabezpečenia na Veliteľstvo brigády spoločnej podpory.

V Rožňave má vzniknúť 5. delostrelecký pluk. Zmeniť sa má aj usporiadanie Základne nasaditeľných komunikačných a informačných systémov (KIS) a Základne stacionárnych KIS na 6. spojovací pluk rozmiestnený v Ružomberku a Trenčíne.

Pozrite si záznam z 32. časti relácie AZIMUT 24/7, ktorá bola venovaná výcviku výsadkárov, ktorí si precvičovali bojové zoskoky do vody padákom z vrtuľníka UH-60M Black Hawk, či alternatívne spôsoby zasadenia z nízkeho letu