Autobusový dopravca Slovak Lines od 14. novembra ruší autobusovú linku, ktorá spája Bratislavu s rakúskym prihraničným mestom Hainburg an der Donau.

Zdôvodňuje to dlhodobou vysokou stratovosťou, a takisto chýbajúcou podporou zo strany slovenskej či rakúskej samosprávy. TASR o tom informoval hovorca Slovak Lines Štefan Bako.

Komerčná linka do Hainburgu začala premávať na prelome rokov 2019/2020 po ukončení pôvodnej linky 901 prevádzkovanej Dopravným podnikom Bratislava a dotovanej mestom Bratislava.

Autobusové spojenie a nepodarilo zachovať

„Je nám úprimne ľúto, že sa nám autobusové spojenie medzi Bratislavou a Hainburgom nepodarilo zachovať. Spravili sme pre to maximum, ale priemerná vyťaženosť autobusu desiatimi cestujúcimi napriek zredukovanému cestovnému poriadku nám každým dňom vytvára dodatočnú stratu,“ skonštatoval generálny riaditeľ spoločnosti Slovak Lines Pavol Labant.

V bratislavskej mestskej hromadnej doprave (MHD) už nebudú od 1. novembra trolejbusy označené trojciferným číslom. K zmene dochádza po 40 rokoch. Na snímke premenované trolejbusové linky bratislavskej MHD 201 na číslo 71 a 202 na 72 na konečnej zastávke Čiližská, ktorá je oddnes opäť v prevádzke po oprave. V Bratislave 1. novembra 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Hľadá sa šofér autobusu. Dopravný podnik v Bratislave chce ponúknuť vodičom samé výhody

K ukončeniu linky podľa neho prispela aj pandémia ochorenia COVID-19, ktorá znížila počet cestujúcich. Rovnako aj fakt, že Slovak Lines končí 14. novembra ako prevádzkovateľ regionálnej autobusovej dopravy v Bratislavskom kraji.

Od 15. novembra ho nahradí dopravca Arriva. Labant pripomína, že vo verejnej súťaži na nového prevádzkovateľa regionálnej autobusovej dopravy každý uchádzač predkladal aj ponuku na prevádzku linky do Hainburgu.

Budúcnosť je v kraji

„Preto je budúcnosť spojenia Bratislavy s Hainburgom v rukách Bratislavského samosprávneho kraja (BSK),“ poznamenal generálny riaditeľ.

Slovak Lines priznáva, že pandémia i to, že nedokázal obhájiť svoj post prevádzkovateľa regionálnej autobusovej dopravy v Bratislavskom kraji sú "veľkými ranami", ktoré ho v poslednom období zasiahli.

Deklaruje však, že aj napriek tomu pokračuje v prevádzke komerčnej medzinárodnej dopravy do Viedne a na viedenské letisko Schwechat.

Na snímke nové autobusy pre MHD spoločnosti Arriva, ktorá prevádzkuje službu počas slávnostného odovzdania v Trnave v stredu 7. júla 2021. FOTO TASR - Lukáš Grinaj
Neprehliadnite

Arriva nahrádza Slovak Lines, spoločnosti však chýbajú vodiči

„Rovnako pokračuje aj naša zmluvná doprava pre mnohé podniky v regióne, kde zabezpečujeme každodennú dopravu zamestnancov do práce. Taktiež už pripravujeme našu sezónnu lyžiarsku linku na Semmering a Stuhleck,“ podotkol Labant.

BSK už dávnejšie informovalo, že súčasťou zmluvy s budúcim regionálnym autobusovým dopravcom bude aj opcia na linky do maďarskej obce Rajka a rakúskeho Hainburgu, ktorú si kraj môže, aj nemusí uplatniť.