V minulom roku nakúpili zahraniční podnikatelia 2 556 českých firiem, čo predstavuje pokles o štvrtinu oproti roku 2019. Zároveň je to najnižšie číslo za posledných sedem rokov. Najčastejšími nákupcami sú Ukrajinci spolu so Slovákmi, nasledujú ich Maďari, Rusi, Rumuni a Poliaci. Vyplýva to z analýzy spoločnosti Bisnode A Dun & Bradstreet Company, informoval portál e15.cz.

Obchod s firmami vlani zamrzol rovnako ako domáca ekonomika. Sťažené podmienky pre podnikanie, obmedzené cestovanie, zvýšené riziká alebo neisté vyhliadky, to sú hlavné dôvody, prečo zahraniční investori v uplynulom roku kúpili podstatne menej českých firiem ako v posledných siedmich rokoch, keď tieto štatistiky sledujeme, "uviedla Petra Štěpánová, analytička Bisnode A Dun & Bradstreet Company.

Pandémia
Neprehliadnite

V januári skončilo v Česku o polovicu viac podnikateľov než pred rokom

Najviac firiem nakúpili Ukrajinci, a to konkrétne až 27 percent. Naopak, v rokoch 2014 a 2017 bolo na prvej priečke Slovensko. Vlani kúpili Slováci celkovo 497 českých firiem, kým Ukrajinci 692. Ukrajinci si udržiavajú prvenstvo od roku 2018 a ako dodala Štěpánková, v posledných dvoch rokoch si vytvorili od slovenských podnikateľov náskok. 

Podľa analytičky české firmy kupujú hlavne podnikatelia z krajín, s ktorými ich spájajú geografické, historické a ekonomické väzby. „ V top desiatke sú všetky krajiny V4 a z postkomunistického bloku Rusko, Rumunsko a Bulharsko, "dodala.