Slováci, ktorí môžu cez Wi-Fi surfovať na webe už aj v prostriedkoch hromadnej dopravy, pomaly zabúdajú na časy, keď pokusy o pripojenie na internet sprevádzalo charakteristické vrčanie modemu. Nie všetci. Študenti Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity (STU) vymysleli spôsob, vďaka ktorému by mohlo využívať internet viac ľudí a rýchlejšie, aj keď sú odkázaní napríklad len na pomalé dial-up pripojenie.

Ich riešenie s názvom OwNet v súčasnosti testujú na stredných školách v Keni. Pred mesiacom s ním tiež súťažili o šek na 25-tisíc amerických dolárov v austrálskom Sydney na technologickej súťaži Imagine Cup.

Rýchlejší vďaka off-line

Študenti STU Ľuboš Demovič, Martin Konôpka, Marek Láni a Matúš Tomlein sa dali dokopy práve kvôli Imagine Cupu. OwNet bol podľa slov M. Lániho výsledkom brainstormingu všetkých členov, no otcom myšlienky bol M. Tomlein. Práca na finálnom riešení študentom pod vedením mentora Michala Barlu trvala rok. Pred tým, ako s OwNetom vyhrali slovenské kolo súťaže, ho otestovali na strednej škole v Šamoríne.

„OwNet si môžete predstaviť ako systém, ktorý umožňuje prístup na internet v režime off-line vďaka inteligentne prednačítaným stránkam. Načítavanie sa deje viac menej stále, keď je nejaké pripojenie. OwNet sa snaží ukladať práve tie stránky, o ktoré bude mať užívateľ alebo skupina užívateľov záujem,“ hovorí M. Láni. V rámci OwNetu je možné aj zdieľanie, odporúčanie či hodnotenie webového obsahu. Okrem času by OwNet mohol ušetriť svojim používateľom s obmedzeným prenosom dát aj peniaze. Pripravená je už aj mobilná aplikácia.

Bodoval hardvér

OwNet s pomocou organizácie Človek v ohrození testuje riešenie na šiestich stredných školách v africkej Keni, ktorým STU darovala niekoľko notebookov. Výsledky testovania ešte nie sú známe aj pre počiatočné zdržanie v spustení pilotu. To okrem záplav spôsobili aj zmiznuté guličky z myší. „Ukázalo sa, že ich zobrali deti, ktoré sa nemali s čím hrať,“ hovorí M. Láni. Pri testovaní na kenských školách s približne troma tisíckami študentov tímu pomáha organizácia SlovakAid.

Vytvorenie reálneho prototypu a jeho vyskúšanie v praxi bolo podmienkou, aby sa tvorcovia OwNetu mohli zúčastniť svetového finále technologickej súťaže Imagine Cup 2012 v austrálskom Sydney. Spomedzi konkurencie 72 tímov porotcovia študentov STU v kategórii softvéru do ďalšieho kola nevybrali.

„Konkurencia vo finále je každoročne veľmi veľká. Študenti majú 20 minút na prezentáciu, za ktorou nasleduje štvrťhodinová náročná časť otázok a odpovedí. Zhrnúť ročnú prácu do dvadsiatich minúť pre dopredu neznámych štyroch členov poroty z rôznych prostredí a kultúr je veľmi náročné. Okrem dobrého projektu to vyžaduje aj kus šťastia,“ hovorí Mária Bieliková, ktorá bola porotkyňou na súťaži už tretíkrát,

„V tomto ročníku sa prejavilo zrušenie kategórie návrhu vnorených systémov tým, že bolo viac projektov, ktorých súčasťou bol aj nejaký hardvérový komponent. Takéto projekty obsahujú niečo trojrozmerné a tým sú často prirodzene lepšie prezentovateľné. Vďaka tomu zo šiestich finalistov mali piati vo svojom riešení aj nejaký vlastný hardvér,“ pokračuje M. Bieliková.

Neupadnúť do zabudnutia

Podľa M. Lániho vedie cesta k úspechu v Imagine Cupe cez väčšiu konkurenciu v národnom kole. Ako príklad uvádza novozélandský tím, ktorý sa dostal do Sydney s aplikáciou pre nevidiacich po domácom víťazstve nad konkurenciou takmer stovky družstiev. Aplikácia dokáže rozoznať a povedať slepému užívateľovi, čo je na fotke, ktorú mobilom urobil. Novozélanďania postúpili do finálovej šestky, zvíťazil tím quadSquad z Ukrajiny. Porotcov oslovili ich rukavice, ktoré dokázali posunkovú reč preložiť pomocou mobilnej aplikácie do ľudskej reči.

Po účinkovaní tímu OwNet na finálne Imagine Cupu ich riešenie možno neupadne do zabudnutia. O komerčnej verzii OwNetu, ktorá by mohla byť zaujímavá nielen pre školy, ale pre firmy v rozvojových krajinách, sa radia so spoločnosťou Neulogy. Pripravuje sa tiež osobná verzia pre notebooky. „Potenciál na komerčné využitie projektu bola jedna z podmienok, aby sme sa do súťaže vôbec mohli prihlásiť,“ hovorí M. Láni.

Slováci rozpaľujú internet v Keni

Ľuboš Demovič, Marek Láni, Martin Konôpka, Matúš Tomlein

Slováci rozpaľujú internet v Keni

Slováci rozpaľujú internet v Keni

Ilustračné foto na titulke - OwNet tím