Výsledky prieskumu, ktorý vypracovala agentúra FOCUS zverejnila televízia Markíza v nedeľnej relácii Na telo. Rozdiely sú pritom u voličov v rôznych strán. Kým v SNS a ĽSNS by voliči radi videli proruskejšiu orientáciu, opačne to vidia voliči opozície, ale aj Smeru.

Slováci v prieskume odmietli proruskú orientáciu

Postoj Slovákov k zahraničnopolitickej orientácii Zdroj: tvnoviny.sk

FOCUS na vzorke 1 200 respondentov testoval, ktorej zahraničnej politike dávajú ľudia prednosť. Na jednej strane bola „jednoznačná proeurópska a proatlantická zahraničná politika, ako ju presadzuje ministerstvo zahraničných vecí“, na strane druhej „proruskejšia zahraničná politika, ako ju presadzuje Andrej Danko“.

Takmer 47 percent voličov SNS by privítalo proruskejšiu politiku oproti takmer 40 percentám, ktoré by sa prikláňali k euroatlantickej. Takmer identické preferencie vykázali voliči Kotlebovej ĽSNS.

Z voličov opozičnej SaS podľa prieskumu nikto nechce proruskú orientáciu. Z voličov OĽaNO by ju privítalo iba takmer 15 percent. Aj voliči Sme rodina - Boris Kollár by radšej videli euroatlantickú orientáciu v pomere 61 ku 17 percentám.