Na rozdiel napríklad od Čechov či Talianov, ktorí preferujú pivo či víno, siahajú Slováci najmä po liehovinách alebo destilátoch. Riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí (CPLDZ) Ľubomír Okruhlica tvrdí, že z pitia tvrdého alkoholu vyplývajú mnohé zdravotné problémy. U nás siahne po alkohole, ako je napríklad vodka, fernet či borovička, 46 percent tých, ktorí pijú. Nasleduje pivo a víno. 

„Nie každý človek u nás pije alkohol,“ poznamenal Ľ. Okruhlica. Podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie abstinuje 29 percent mužov a 39 percent žien. Dôvody sú podľa neho rôzne - ide napríklad o vlastnú voľbu či zdravotné problémy.

Alkohol ako vyrovnávač sa neodporúča

Na Slovensku sa podľa jeho slov za rok vypije 13 litrov čistého alkoholu na osobu. Muži vypijú 20,2 litra, ženy šesť litrov. Vo svete je priemer šesť litrov, u nás je to teda podľa neho nadmerné. V súvislosti s oslavami príchodu nového roka má riaditeľ centra viaceré rady. „V prípade, že je človeku po pití alkoholu na druhý deň zle, treba piť veľa tekutín, byť v tichu a vyspať sa. Alkohol na vyrovnanie nie je dobrý nápad,“ vysvetlil. 

V prípade drog bol vlani i v tomto roku najväčší dopyt po liečbe zo závislosti od pervitínu či marihuany. Závislosť od heroínu podľa Ľubomíra Okruhlicu klesla. Slováci však aj tak majú stále najväčší problém s alkoholom. 

Riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí vysvetlil aj záujem ľudí v prípade vyhľadávania rôznych pojmov na Googli. „Na Googli existujú trendy vyhľadávania termínov, ako sú napríklad alkohol, drogy, cigarety či sex. Dá sa teda sledovať, aký je o tieto položky záujem a ako sa mení,“ vysvetlil s tým, že stabilný záujem je o informácie o alkohole.

Kedy je pivo alebo vodka „in“ na nete 

Pojem „beer“ alebo „pivo“ ľudia vyhľadávajú najmä v lete či počas vianočných sviatkov a na Silvestra. O vyhľadávanie pojmu „vodka“ je najväčší záujem v decembri, a to hlavne v Prešovskom a Košickom kraji.

Vyhľadávanie informácií o drogách klesá v lete a v decembri, naopak, najväčší záujem o informácie majú ľudia v apríli, máji, v októbri a novembri. Ide najmä o marihuanu, a to v Bratislavskom či Nitrianskom kraji. Klesá však záujem o tabak a cigarety.

V prípade sexu ľudia vyhľadávajú najviac informácií v lete a v decembri. „Abstinencia bola vyhľadávaná minimálne, o pojem 'závislosť' takisto klesá záujem, a to hlavne v auguste, pričom v ostatných mesiacoch vzrastá,“ vysvetlil Ľubomír Okruhlica. Cez Vianoce vzrastá záujem o informácie o alkohole, u nás predovšetkým o vodke, vo svete o víne, záujem o marihuanu však v tomto čase klesá. 

Dôležité sú podľa riaditeľa centra i novoročné predsavzatia, ktoré podporuje, pretože ide o faktory na zlepšenie života. Ako ukázala britská štúdia, každému desiatemu človeku sa predsavzatie dodržať v nasledujúcom roku podarí. „Novoročné predsavzatia majú veľký význam, pretože pre ľudí predstavujú prínos,“ povedal na záver Okruhlica s tým, že dôležité je, aby boli ľudia motivovaní zmeniť svoj životný štýl.