Domácnosti na Slovensku sa naďalej viac zadlžujú v bankách, v čase nízkych úrokových sadzieb a rastúcich cien nehnuteľností dosiahli nové pôžičky na financovanie bývania tento rok na jar nové maximum. Vyplýva to z údajov Národnej banky Slovenska (NBS) a bankovej asociácie. NBS v minulosti zaviedla regulačné opatrenia v záujme spomalenia tempa zadlžovania obyvateľov.

V prvom polroku zadlženosť slovenských domácností bankovými úvermi stúpla medziročne o 7,2 percenta. Objem poskytnutých pôžičiek spotrebiteľom tak rástol mierne rýchlejšie ako v rovnakom období vlani. V druhom štvrťroku peňažné ústavy poskytli najviac nových úverov na bývanie za dobu, čo sa tieto dáta sledujú.

Nové pôžičky na bývanie sú úročené sadzbou len okolo jedného percenta ročne. K tomuto vývoju podľa analytikov prispela menová politika Európskej centrálnej banky (ECB) aj konkurencia medzi bankami. Ponukové ceny nehnuteľností na bývanie na Slovensku pritom stúpajú a v druhom štvrťroku podľa údajov NBS priemerná cena metra štvorcového v bytoch a domoch vystúpila na rekordných 2052 eur.

nbs
Neprehliadnite

Ceny hypoték nemajú dno. Úrokové sadzby ďalej klesajú

Slovensko, ktoré zaviedlo euro v roku 2009, sa riadi práve menovou politikou ECB. Tá v júli oznámila, že jej základné úrokové sadzby zostanú na rekordných minimách ešte dlhšie, aby sa inflácia v eurozóne zvýšila na dve percentá a zotrvala tam aj v strednodobom horizonte.

NBS v minulosti zaviedla niekoľko opatrení s cieľom tlmiť nadmernú zadlženosť obyvateľov. Okrem obmedzenia výšky hypotekárnych úverov vo vzťahu k hodnote nehnuteľnosti začal platiť aj limit na maximálny celkový objem pôžičiek dlžníka.