Občania a obyvatelia Slovenska môžu od utorka na 24 hodín navštíviť Česko bez toho, aby museli vyplniť príjazdový formulár a ísť do karantény a na PCR test. Informoval o tom na sociálnej sieti štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR Martin Klus.

Aktuálne ochranné opatrenia

České ministerstvo zdravotníctva v pondelok aktualizovalo ochranné opatrenia, z čoho podľa Klusa vyplývajú pre občanov Slovenska pri vstupe do ČR "viaceré výhody".

Martin Klus
Neprehliadnite

Konzílium schválilo cestovateľský semafor, odobriť ho musí ešte vláda, informuje Klus

,,Občania a obyvatelia SR môžu cestovať do Česka aj z akýchkoľvek dôvodov, a to bez povinnosti vyplniť online príjazdový formulár pre vstupom do ČR či absolvovať po príchode do Česka izoláciu/PCR test, pokiaľ doba ich pobytu na území ČR nepresiahne 24 hodín," napísal Klus.

Štátny tajomník pripomenul, že od 1. júna môžu občania a obyvatelia SR cestovať do ČR aj s cieľom turistiky, pokiaľ sa preukážu slovenským certifikátom o očkovaní, a to už po 22 dňoch od podania prvej dávky vakcíny.

Príjazdový formulár

Môžu sa preukázať aj potvrdením o prekonanom ochorení COVID-19 pred nie viac ako 180 dňami alebo potvrdením o negatívnom výsledku antigénového testu, ktorý nesmie byť starší ako 72 hodín, alebo potvrdením o negatívnom PCR teste vykonanom v SR pred najviac 72 hodinami. Pred vstupom do ČR musia vyplniť online príjazdový formulár.

Na snímke štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus počas tlačovej konferencie na tému Závery rokovania Strategickej komisie pre európske záležitosti na úrovni štátnych tajomníkov a postoj Slovenska k aktuálnym otázkam európskej politiky 7. decembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Zahraničné rekreácie by mohli byť povolené skôr ako 28. mája, tvrdí Klus

,,Po príchode do ČR musia občania a obyvatelia SR zostať v izolácii do získania negatívneho výsledku PCR testu, ktorý musia absolvovať (na vlastné náklady) na území ČR," píše Klus. Povinnosť vyplniť príjazdový formulár platí v týchto prípadoch vždy.