Počas minulého roku rástli na Slovensku predaje tovaru s etickou certifikáciou Fairtrade. Tá označuje produkty, za ktoré pestovatelia dostali zodpovedajúcu odmenu a ktoré vznikli bez zapojenia detskej práce a ničenia životného prostredia.

Trstinový cukor zaznamenal pokles

Najviac sa na Slovensku vlani predalo fairtradového kakaa, a to 1 413 ton, čo bolo o 36 percent viac oproti roku 2019. Predaj fairtradovej kávy zaznamenal medziročný nárast o 34 percent na 415 ton. Nárast zaznamenali aj predaje fairtradovej bavlny, a to o 175 percent na 110 ton.

Naopak, pokles o 9 percent na 43 ton zaznamenala spotreba certifikovaného trstinového cukru. Fairtradový príplatok za tovar predaný na Slovensku, teda peniaze navyše, ktoré pestovatelia využívajú na rozvoj komunít a zlepšenie efektivity pestovania, vzrástol o viac než polovicu na viac ako 492-tisíc eur.

Balmain x H&M spustenie predaja v Londýne.
Neprehliadnite

Módne značky, ktoré posilnili počas pandémie online predaj, bilancujú posledný rok ako ziskový

,,Rastúce predaje znamenajú väčšiu podporu pre pestovateľov týchto surovín v krajinách Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky, ktoré boli zasiahnuté pandémiou aj súvisiacim narušením medzinárodného obchodu," uviedla na stredajšej tlačovej konferencii riaditeľka organizácie Fairtrade Česko a Slovensko Hana Malíková.

V minulom roku sa na slovenskom trhu objavili aj dve celosvetovo významné fairtradové komodity - banány a kvetiny - ktoré sa dovtedy predávali iba sporadicky. ,,Pestovanie kvetín je pre krajiny globálneho juhu veľmi významné, pretože im prináša potrebnú cudziu menu a tisícom ľudí poskytuje prácu," pokračovala Malíková.

Tieto produkty sa do obchodov dostali v čase, keď boli pestovatelia kvetín zasiahnutí pandémiou ochorenia COVID-19. Počas minuloročného marca a apríla zaznamenali pestovatelia z Kene a Etiópie zníženie predajov o 70 až 80 percent . Banánov s etickou certifikáciou sa na Slovensku a v Českej republike predalo v minulom roku 508 ton.

Nízke mzdy a neistota zamestnania

Pestovanie banánov všeobecne sprevádza mnoho zložitých sociálnych problémov. Ide o nízke mzdy, neistotu zamestnania, obmedzovanie práva na združovanie v odboroch, či zaobchádzanie s nezdravými a pre životné prostredie nebezpečnými chemikáliami bez zodpovedajúcej ochrany.

móda
Neprehliadnite

Predaj akcií About You môže firmu ohodnotiť asi na štyri miliardy eur

,,Našou víziou je spolupracovať s týmto sektorom okrem iného na tom, aby za ťažkú prácu, ktorá je spojená s pestovaním jedného z našich najobľúbenejších druhov ovocia, dostávali zamestnanci plantáží dôstojnú odmenu. Vítam preto uvedenie fairtradových banánov na nové trhy ako ďalšiu príležitosť na to, aby sa viac banánov mohlo predávať za podmienok Fairtrade," povedala výkonná riaditeľka Fairtrade International Nyagoy Nyong'o.

Známka Fairtrade označuje výrobky,ktoré spĺňajú sociálne, ekonomické a environmentálne štandardy nastavené medzinárodnou organizáciou Fairtrade International.

Zákazníkov informuje o tom, že pestovatelia dostali za svoju prácu spravodlivú a stabilnú výkupnú cenu, ktorá pokrýva náklady na udržateľné pestovanie. Nákupom výrobkov s označením Faitrade tak zákazníci prispievajú k zlepšovaniu životných podmienok drobných pestovateľov v krajinách globálneho juhu.