Recyklovateľné plasty stúpnu na cene, podľa všetkého až dvojnásobne. Dôvodom sú rastúce náklady na polyetyléntereftalát (PET) a tiež fakt, že výrobcovia nápojov teraz súperia o zásoby materiálov potrebných na výrobu plastových obalov.

Od začiatku tohto roka sa aj na Slovensku spustil nový systém, ktorý umožňuje zálohovať jednorazové obaly na nápoje z plastu a hliníka s objemom od 0,1 do troch litrov. Každá PET fľaša alebo hliníková plechovka označená písmenom „Z“ sa odoberá za 15 centov.

Ohrozené ciele

Vývoj na trhu však signalizuje problémy so zásobami recyklovateľných plastov. Rastúce náklady na PET materiály ohrozujú ciele udržateľnosti, stanovené samotnými spoločnosťami. Chceli mať aspoň 25 percent alebo viac obsahu plastu recyklovaného spotrebiteľmi v ich obaloch do roku 2025, čo je tiež cieľ daný Európskou úniou.

Vedúca analytička pre recykláciu plastov v Independent Commodity Intelligence Services (ICIS) Helen McGeoughová uviedla pre Finanial Times, že vysoké ceny a obmedzená ponuka spomaľujú snahy spoločností. „Projekty sú pozastavené a nárast používania recyklovaných plastov sa skutočne spomalil – to je to, čo počúvame od dodávateľov.“ Konzultantka v oblasti udržateľnosti Sue Garrardová k tomu dodáva: „Ponuka recyklovaných PET materiálov nezodpovedá dopytu.“

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa