Zoznam 25 mien, ktorý sa zhoduje so zoznamom mien zverejnených vo štvrtok večer na portáloch Denníka N a Pravdy, má TREND od zdroja blízkeho Daňovej kobre. Sú na ňom napríklad mená Igor Grošaft, Mikuláš Trstenský, Ján Sabol, Martin Lieskovský či tenistka Daniela Hantuchová so svojou mamou – manažérkou a Igorom Hantuchom.

Vedenie účtu v HSBC, samozrejme, ešte nemusí automaticky znamenať, že ich majitelia sa dopustili daňových únikov. Jeden z ľudí na zozname - Igor Grošaft - tvrdí, že v Švajčiarsku žiadny účet nemá. „Ani ako osoba ani ako firma,“ povedal pre TREND.sk. Nevie, ako sa na zoznam dostal.

Politické pozadie

I. Grošaft počas poslednej skrátenej vlády Ivety Radičovej šéfoval bol podpredsedom predstavenstva Slovenskej elektrizačnej a prenosovej sústavy (spresnené 13. 3. o 13:12), opakovane figuroval v najvyšších orgánoch štátneho Fondu národného majetku, naposledy v roku 2012 ako nominant SDKÚ, spomínal sa aj v údajonom spise SIS Gorila.

Pred vyše 15 rokmi založil agentúru SITA a vlani kúpil pre finančnú spoločnosť Penta podiel vo vydavateľstve Petit Press, ktorý vydáva denník Sme. Do mediálneho domu ovládaného Pentou patrí od vlaňajška aj Trend Holding.

Popri ňom sa v zozname spomínajú aj tieto štyri mená: Ján Sabol, Radovan Horecký, Mikuláš Trstenský a Ján Ondruš. Právnici s rovnakými menami figurujú vo viacerých slovenských spoločnostiach ako spoločníci, známi sú najmä z obchodu s liehovinami. TREND oslovil viacerých z nich so žiadosťou o vyjadrenie, zatiaľ na maily či SMS nereagoval ani jeden.

Ján Sabol bol za prvej Dzurindovej vlády aj štátnym tajomníkom ministerstva hospodárstva, Mikuláš Trstenský viedol do roku 1996 štátnu Slovenskú poisťovňu (teraz súčasť Allianz – SP), z funkcie ho odvolal Fond národného majetku, v ktorého vedení figuroval v tom čase už spomínaný I. Grošaft.

Na zozname je tiež Martin Lieskovský, ktorý bol zapletený do únosu Michala Kováča mladšieho do cudziny.

Tenistka Daniela Hantuchová si už dávnejšie presunula daňovú rezidenciu za hranice Slovenska. Preferovanie rezidencií v štátoch ako Monako a podobne je u špičkových športovcov relatívne rozšírené.

V zozname je aj meno JUDr. Venglos Juraj. Človek s rovnakým menom je riaditeľom a hráčskym agentom Slovenského futbalového zväzu a konateľom eseročky Central Sport Management. Či môže ísť o jeho účet, sa ho TREND.sk opýtal mailom, na ktorý zatiaľ nereagoval, nepodarilo sa s ním spojiť ani v jeho kancelárii. Na zozname sú tiež modelky, lekári a ďalší podnikatelia.

TREND si pravosť zoznamu overoval aj u Finančnej správy, ktorej predstavitelia ho získali od francúzskych vyšetrovateľov a doniesli na Slovensko. „Nakoľko sú skutočnosti uvedené v zozname daňovým tajomstvom, nie je možné odpovedať na vašu otázku,“ reagovala hovorca finančnej správy Patrícia Macíková.

Medzi čiernou a bielou

Objavenie na zozname nemusí znamenať, že sa účet a peniaze na ňom hneď spájajú s podozrivým zdrojom. Značná časť účtov mala byť založená koncom deväťdesiatych rokov, niektoré dokonca v roku 1993. Vtedy ekonomická situácia na Slovensku nevyzerala najstabilnejšie (inflácia bola aj dvojciferná), preto sa časť ľudí so zaujímavejším objemom úspor obzerala po istejšom riešení v podobe bankových účtov v Nemecku, susednom Rakúsku, ale aj Švajčiarsku. Už aj preto, že v dolároch či iných menách im plynuli aj oficiálne honoráre či odmeny.

Účasť v zozname, ktorý mapoval situáciu v banke v rokoch 2005 až 2006, tiež nemusí znamenať, že účet bol v tom čase stále aktívny.

Podľa informácií TREND.sk niektoré účty mali v tom čase už nulové zostatky, pretože ich majitelia si z nich všetky peniaze vybrali ešte predtým. No účet z evidencie z nejakého dôvodu nezmizol. Najvyšší zostatok na účte bol 3,5 milióna eur.

Finančná správa, ktorá sa k oficiálnemu zoznamu dostala s pomocou ministerstva zahraničných vecí ako prvá, tiež nevedela vysvetliť, prečo zoznam od francúzskej strany obsahoval 25 mien, keď pôvodne sa spomínalo 60 mien s prepojením na Slovensko. Okrem mien majú daniari aktuálne k dispozícii aj ďalšie dáta, u niektorých číslo pasu a podobné identifikačné údaje.

Trestno-právna rovina

Aj keby sa objavili v súvislosti so zverejnenými majiteľmi účtov nejaké pochybnosti, „nachytanie“ na daniach má prvý zádrhel už v premlčacej lehote. Tá je u zahraničných príjmov, ak sa preukáže, že majiteľ bol v tom čase daňovým rezidentom na Slovensku, 10 rokov.

Ak by sa aj stíhalo nejaké vyšetrovanie v tejto lehote začať, výsledok je už vopred veľmi vetchý. Ako popísala vo štvrtok na blogu na TREND.sk zakladajúca partnerka spoločnosti BMB Leitner Renáta Bláhová, prvou rovinou je daňovo-právna.

„Tá z praktického pohľadu určuje, akú vysokú daň a sankciu podnikateľ zaplatí, ak mu daňový úrad dorubí daň.“ Pričom dorub sa môže týkať každoročných kapitálových príjmov (úrokov, ziskov z investovania), a to aj ak boli zdanené len v zahraničí. Slovenský daňový rezident je totiž povinný ich zdaniť aj na Slovensku. No sankcie sú podľa R. Bláhovej „veľmi nízke, 5 respektíve 10 percent.“

Rovinu trestno-právnu rieši Trestný zákon, no ten zároveň obsahuje inštitút takzvanej účinnej ľútosti, ktorou trestnosť činu zaniká. „A tá je nastavená na Slovensku pre priame dane od roku 2013 veľmi veľkoryso – zbaviť viny sa dá zaplatením dane až do záverečného štádia vyšetrovania,“ poukzauje R. Bláhová.

Kauza Swiss Leaks

Kauza okolo utajovania účtov klientov HSBC v jej švajčiarskej privátnej banke sa prevalila po zverejnení dokumentov vo februári, ktoré odhalil nadnárodný tím novinárov z francúzskeho denníka Le Monde, britského The Guardian a ďalších. Podľa nich bankári švajčiarskej pobočky vedeli o vyhýbaniu sa daniam niektorými klientmi v rodných krajinách, v niektorých prípadoch dokonca na túto „výhodu“ priamo klientov lákali.

Niektoré účty banka viedla priamo pod kódmi, prezývkami, nie pravými menami vlastníkov. V rokoch 2005 až 2007, ktorých sa zverejnené informácie týkajú, banka viedla aj niekoľko desiatok účtov s prepojením na Slovensko.

Celkovo na nich malo byť necelých 50 miliónov eur. HSBC je druhou najväčšou bankou so sídlom v Londýne a pobočkami v 80 štátoch po celom svete. Viac informácií o kauze Swiss Leaks.

Zoznam budeme aktualizovať o nové mená a reakcie.