Veľká väčšina Európanov (91 percent) pozná pojem „občan Európskej únie" a 65 percent uviedlo, že ho pozná a vie, čo znamená. Na Slovensku je tento pomer 95 k 78 percentám. Vyplýva to z nového prieskumu Eurobarometer o občianstve EÚ a demokracii, ktorý vo štvrtok zverejnila Európska komisia.

Prieskum naznačil, že ide o stabilný nárast „euroobčianstva" v porovnaní s rokom 2015, keď na túto otázku kladne odpovedalo 87 percent opýtaných.

Väčšina Európanov je tiež dobre informovaná o svojich právach. Slovenskí respondenti podľa výsledkov prieskumu poznajú najmä právo podať sťažnosť inštitúciám EÚ (90 percent, priemer EÚ je 89 percent), právo na pobyt v ktoromkoľvek členskom štáte EÚ (86 percent) a pokiaľ sa už nachádzajú v inom členskom štáte, aj právo na rovnaké zaobchádzanie, aké majú štátni príslušníci daného členského štátu (83 percent, priemer EÚ 81 percent).

JB 11 Brusel - Europoslanci tlieskajú nemeckej kancelárke Angele Merkelovej po jej prejave na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Bruseli 8. júla 2020. Merkelová v stredu popoludní v bruselskom sídle Európskeho parlamentu (EP) predstavila plány nemeckého predsedníctva v Rade Európskej únie a vyzvala na celoeurópsku dohodu pre plán hospodárskeho oživenia EÚ. Zároveň sa pred poslancami EP vyjadrila k viacerým témam, ktoré v súčasnosti trápia Európanov. FOTO TASR/AP

Members of European Par
Neprehliadnite

Europarlament má nové výbory, sú v nich piati slovenskí europoslanci

Rastie aj počet Európanov, ktorí vedia, čo robiť, keď sa nedodržiavajú ich práva ako občanov Únie. Na otázku o voľnom pohybe občanov v priestore Európskej únie 82 percent respondentov vyjadrilo názor, že pre ich ekonomiku je to prínos. A 92 percent opýtaných (87 percent Slovákov) uviedlo, že ak by boli v štáte mimo EÚ, v ktorom ich krajina nemá konzulárny úrad ani veľvyslanectvo a potrebovali by pomoc, vedia, že sa môžu obrátiť na Delegáciu EÚ.

Prieskum obsahoval aj otázky týkajúce sa volebných práv občanov EÚ. Výsledky ukázali, že v priemere 71 percent Európanov a 73 percent Slovákov vie, že európsky občan žijúci v inej krajine EÚ, než z ktorej pochádza, má právo voliť alebo byť volený vo voľbách do Európskeho parlamentu.

Väčšina opýtaných uviedla, že ak by mali lepšie informácie o eurovoľbách (predchádzajúce sa konali vlani v máji) vo všeobecnosti a o konkrétnom vplyve EÚ na ich každodenný život, viac by ich to motivovalo zúčastniť sa na týchto voľbách.