Novinári a novinárky sú dôležitými piliermi kontroly moci v štáte. Vyzerá to tak, že čoskoro už bude ich ochrana zakotvená aj v ústave. Návrh vyšiel z dielne Ministerstva kultúry (MK) SR. Na prerokovanie do parlamentu by sa mal dostať v júli tohto roku.

Zákon sa má týkať ochrany všetkých druhov médií, tradičných aj online portálov. Zvýšená dôležitosť sa jej začala prikladať po viacerých únikoch informácií, niektoré sa spájali s prípadom vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

„Spolu s vraždou maltskej novinárky Daphne Caruana Galizia, ide o dva najdôležitejšie prípady beztrestnosti zločinu objednávky vraždy novinárov. Ich úspešné odsúdenie by bolo veľkým európskym úspechom v boji za slobodu tlače,“ tvrdí Pavol Szalai z organizácie Reportéri bez hraníc (RSF).

Ide o demokratické princípy

Ochrana novinárov a ich zdrojov sa má k debatám a schvaľovaniu predložiť spolu s novou mediálnou reformou. „Tá je predovšetkým spojená s implementáciou novely smernice o audiovizuálnych mediálnych službách, ktorá zahŕňa vysielanie, poskytovanie audiovizuálnych mediálnych služieb či pôsobenie platforiem na zdieľanie videí,“ vysvetľuje Michal Hajtol z tlačového oddelenia Ministerstva kultúry.

Ako ďalej ozrejmil, jej podstatou je ustanovenie rámca pre koreguláciu mediálneho prostredia tak, aby aj právne uznal existenciu efektívnych samoregulačných mechanizmov. Samoregulácia mediálnych obsahov je totiž z dlhodobého hľadiska vždy efektívnejšia ako štátna regulácia.

Na mediálnej legislatíve pracuje nové vedenie od minulého roka a zapojilo doň aj odbornú verejnosť. „Pravdou však je, že posledné udalosti zintenzívnili našu komunikáciu aj navonok, preto to možno vyzerá, že sa urguje. Ochranu novinárov a novelizáciu zákona pritom dlho sľubovali naši predchodcovia, avšak legislatívne práce na ňom do konca volebného obdobia nedospeli ani len do štádia draftu,“ konštatuje Radoslav Kutaš, štátny tajomník MK .

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa