Ceny ropy dnes výrazne stúpajú. Prispelo k tomu oslabovanie dolára a blížiace sa embargo Európskej únie na ruskú ropu. Investori tiež zvažujú vyhliadky na zmiernenie čínskych protipandemických obmedzení. Vyšším ziskom zamedzujú obavy z globálnej recesie.

Pohyb ceny komodity na trhu

Okolo 17:05 stredoeurópskeho času cena severomorskej ropy Brent stúpala o 3,1 percenta na 97,58 dolára za barel. Americká ľahká ropa WTI v rovnakom čase pridávala 3,6 percenta na 91,36 dolára za barel. K rastu cien oboch spomínaných druhov ropy prispel pokles dolára. Oslabenie americkej meny zlacňuje ropu z pohľadu držiteľov iných mien, čo spravidla podporuje dopyt.

Zatiaľ čo obavy z dopytu trh zaťažili, očakáva sa, že ponuka zostane obmedzená pre plánované európske embargo na ruskú ropu a poklesu zásob ropy v USA. Embargo EÚ začne platiť začiatkom decembra a vo februári bude nasledovať zastavenie dovozu ropných produktov. EÚ tieto opatrenia prijala v reakcii na februárovú inváziu Ruska na Ukrajinu.

Čo možno očakávať?

„Mierne oslabenie dolára a chystaný zákaz predaja ruskej ropy sú určite podporné pre rast cien, pretože pozornosť sa presúva od obáv z recesie k problémom s ponukou," uviedol analytik Tamas Varga zo spoločnosti PVM. „Hlavným katalyzátorom sú však správy o tom, že Čína možno zmierni svoju politiku nulovej tolerancie voči covidu-19, čo by bolo prínosom pre jej ekonomiku a dopyt po rope," dodal.

Vo štvrtok vzrástli obavy z recesie v Spojených štátoch, ktoré sú najväčším svetovým spotrebiteľom ropy. Šéf americkej centrálnej banky Jerome Powell vyhlásil, že je „veľmi predčasné" uvažovať o pozastavení zvyšovania úrokových sadzieb. „Prízrak ďalšieho zvyšovania sadzieb znížil nádej na oživenie dopytu," uviedli analytici ANZ Research.

Britská centrálna banka vo štvrtok varovala, že podľa jej názoru sa Británia dostala do recesie a môžu ju čakať dva roky bez rastu.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke britský parlament.
Neprehliadnite

Británia zakáže prepravu ruskej ropy, ak jej cena prekročí strop G7