Zástupcovia krajín skupiny OPEC+ sa dohodli na postupnom zvyšovaní ťažby od augusta. Do konca roka budú mesačne produkciu zvyšovať o 400-tisíc barelov ropy denne, uviedla skupina vo vyhlásení po rokovaní. Ropný kartel tak chce zmierniť ceny suroviny, ktoré počas zotavovania svetovej ekonomiky z pandémie covidu-19 vystúpili na dvaapolročné maximá.

Skupina sa tiež dohodla na predĺžením platnosti dohody o obmedzení ťažby do konca roka 2022. Predchádzajúce nezhody ropný kartel vyriešil úpravou ťažobných kvót niektorých členov. Vznikol tak manévrovací priestor pre prípad, že by mutácia koronavírusu skomplikovala zotavenie globálnej ekonomiky.

ropa
Neprehliadnite

Saudská Arábia a SAE sa dohodli na kompromise v spore za objem ťažby ropy

Skupinu OPEC+ tvoria Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jej spojenci na čele s Ruskom. Po kolapse dopytu spôsobenom pandémiou sa skupina dohodla na znížení ťažby o rekordných 9,7 milióna barelov denne. Odvtedy však postupne ťažbu zvyšuje, a to vďaka oživeniu globálnej ekonomiky a tiež preto, že cena suroviny sa už zotavila. V súčasnosti dohodnuté zníženie činí 5,8 milióna barelov denne.

V apríli sa skupina dohodla na postupnom zmierňovaní ťažobných obmedzení v období od mája do júla. Nezhody medzi Saudskou Arábiou a SAE na začiatku júla prinútili OPEC+ zrušiť rozhovory o ďalšom zvýšení ťažby.