Národný front odboja Afganistanu (NRF) tvrdí, že prevzal kontrolu nad strategickou oblasťou na severe Afganistanu. 

NRF v pondelok neskoro večer oznámil, že jeho sily dobyli okres Šikaj v provincii Badachšán. Tento strategický okres s rozlohou 620 štvorcových kilometrov a s viac ako 31-tisíc obyvateľmi sa nachádza na hraniciach Afganistanu a Tadžikistanu.

Guvernér zmieneného okresu vymenovaný Talibanom bol zadržaný spolu s desiatimi ďalšími členmi tohto hnutia, uviedol vo vyhlásení hovorca NRF.

Vo videu zverejnenom na sociálnych sieťach zajatý guvernér povedal, ako ho prepadli bojovníci NRF. Kmeňový staršina pre DPA tiež potvrdil prítomnosť síl NRF v Šikaji. Úrady Talibanu v Kábule odmietli tvrdenie NRF a označili ho za nepodložené.

Hovorca provincie vymenovaný Talibanom v utorok pre DPA uviedol, že okres nepadol do rúk bojovníkov NRF. Potvrdil však, že okresný guvernér bol zajatý a neskôr prepustený na slobodu.

Po tom, čo Taliban vlani v auguste po stiahnutí amerických síl a ich spojencov rýchlo ovládol Afganistan, Ahmad Masúd – syn zavraždeného veliteľa niekdajšej Spojenými štátmi podporovanej protitalibanskej Severnej aliancie Ahmada Šáha Masúda – sformoval vo svojej rodnej provincii Paňdžšír ozbrojený odpor proti Talibanu, tzv. Národný front odboja (NRF).

Údolie Paňdžšír je známe tým, že v 80. rokoch bolo miestom odporu voči sovietskym jednotkám a koncom 90. rokov vzdorovalo aj Talibanu – počas jeho prvého pôsobenia pri moci.

Ďalšie dôležité správy

KK61 Kábul - Zástupca Asistenčnej misie OSN v Afganistane (UNAMA) Markus Potzel hovorí počas tlačovej konferencie 20. júla 2022 v Kábule. Situácia v oblasti ľudských práv sa v Afganistane od augusta 2021, keď tam moc prevzalo militantné hnutie Taliban, dramaticky zhoršila. Vyplýva to zo správy OSN, zverejnenej v stredu, ktorá eviduje stovky prípadov porušovania základných práv. FOTO TASR/AP
Acting Head of the United Nations Assistance Mission in Afghanistan Markus Potzel speaks during a news con
Neprehliadnite

Svet začína strácať trpezlivosť s Talibanom, vyhlásil Potzel