Pedagogickí zamestnanci sú frustrovaní z toho, čo sa deje v odmeňovaní začínajúcich aj dlhoročných učiteľov. Vládne strany pred voľbami 2020 sľubovali zvýšiť mzdy začínajúcich pedagógov na úroveň priemernej mzdy v hospodárstve, čo sa zatiaľ nestalo.

Vo štvrtok to pripomenul prezident Slovenskej komory učiteľov (SKU) Vladimír Crmoman (na snímke uprostred).

Pred voľbami sľubovali hory-doly

Hnutie OĽANO, Sme rodina aj strana SaS sa pred parlamentnými voľbami zhodli, že je nutné zvýšiť mzdy začínajúcich učiteľov na úroveň priemernej mzdy v hospodárstve.

„Tá bola v roku 2020 na úrovni 1133 eur. Začínajúci učiteľ podľa tabuliek však stále zarába 915 eur. Rozdiel v platovej tarife je tak 218 eur. Tým, že sa neplnia volebné sľuby, prichádza pedagóg o peniaze,“ poukázal Crmoman.

Pripomenul, že strana Za ľudí v predvolebnom programe presadzovala myšlienku zvyšovania platov pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve na úroveň 100 percent priemernej mzdy vysokoškolsky vzdelaných ľudí na Slovensku.

Na snímke podpredseda vlády SR a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO). FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Zmena platov podľa Matoviča. Bonusy nevykryjú, o čo štát ľudí pripraví, bohatší si prilepšia

Platy neporastú druhý rok

„Momentálne učitelia zarábajú asi 70 percent tohto priemeru a na splnenie tohto sľubu by museli platy narásť v tomto roku o 34 percent,“ skonštatoval Crmoman.

SKU upozorňuje na hrozbu, že platy učiteľov neporastú už druhý rok za sebou. Pripomenula tiež, že doteraz nebol predstavený plán na zvyšovanie platov pedagógov.

„Platy je potrebné zvýšiť o 11 percent, ak chceme dosiahnuť atraktivitu profesie učiteľa,“ dodala SKU.

Minister požiadavky podporuje

Ministerstvo školstva podporuje požiadavku Slovenskej komory učiteľov (SKU) na zvýšenie platov pedagógov, začínajúcich aj dlhoročných. Zvýšenie miezd patrí medzi priority rezortu. Po rokovaní vlády to uviedol minister školstva Branislav Gröhling (SaS).

„Budúci rok budeme mať o 1500 učiteľov menej a budeme ich mať nedostatok. Do roku 2025 nám ich bude chýbať skoro 8000. Dôvodom, prečo mladí ľudia neprichádzajú do školstva, sú aj platy. Keď sme začali riešiť štátny rozpočet, bola to od nás prvá požiadavka, aby sa zvýšili platy učiteľov,“ povedal Gröhling.

Ministerstvo navrhuje celoplošne zvýšiť mzdu o päť percent a v rámci individuálneho odmeňovania o šesť percent. „Rokovania stále prebiehajú, vieme dať zvýšené platy, ak dostaneme viac peňazí z ministerstva financií,“ skonštatoval minister.

Škola
Neprehliadnite

Učitelia nie sú pripravení na zmeny finančného ohodnotenia, nedôverujú hodnotiteľom