Inflácia v Británii atakuje historické úrovne. Analytici podľa britského The Guardian predpovedajú, že priemerný účet pre domácnosti za dodávky energií sa vyšplhá nad 3 300 libier (3 909 eur) ročne, pričom ešte v apríli to malo byť približne iba 1 971 libier (2 335 eur).

Neplaťte, hovorí kampaň

Zároveň v období rekordného zdražovania zverejnili veľké energetické spoločnosti svoje výsledky hospodárenia za druhý kvartál tohto roka. Britský energetický gigant BP napríklad priznal, že oproti minulému roku strojnásobil svoje zisky, ktoré sa za obdobie od apríla do júna pohybujú na úrovni 9,1 miliardy eur. Rovnako sú na tom aj ďalšie veľké energetické spoločnosti pôsobiace na miestnom trhu, ako napríklad Shell či Centrica, ale aj množstvo iných energetických firiem.

Tisíce nespokojných Britov sa preto zapojili do kampane s názvom Neplaťte [Don’t Pay, pozn. red.], ktorá požaduje zníženie cien energií na prijateľnú úroveň, v opačnom prípade jej podporovatelia sľubujú, že faktúry za plyn, elektrinu či vodu budú ignorovať. Iniciatíva získala podporu už viac ako 92-tisíc ľudí a čísla rebelujúcich, ktorí majú v úmysle od 1. októbra zrušiť svoje priame platby za energie, rýchlym tempom rastú.

Odkaz na koniec Thatcherovej

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa