Nemocnica Ministerstva obrany SR na bratislavskej Patrónke má zaujímavý areál s parkom. Už dlhšie priťahuje pozornosť podnikateľských skupín. A, samozrejme, politikov, ktorí v štátnej nemocnici mali vplyv.

Kým počas vlády Mikuláša Dzurindu bez verejnej súťaže vybrali spoločnosť, ktorá dostala do prenájmu kľúčové oddelenia a plánovala si tu postupne vybudovať novú nemocnicu s nadštandardnými službami pre solventnejšiu klientelu, dnes sa uvažuje o odsťahovaní lekárov, pacientov a predaji pozemkov dravým skupinám developerov.

Podľa súčasných odhadov hodnota takmer desiatich hektárov pozemkov v areáli nemocnice prevyšuje miliardu korún. Dnes je predčasné hovoriť, ako a kedy sa nemocnica bude predávať, tvrdí jej riaditeľ Daniel Duchoň. Dodáva, že podľa neho takéto rozhodnutie bude musieť odsúhlasiť celá vláda.

Alternatívy

O odchode nemocnice, ktorá sídli medzi rekreačnou zónou Bratislavčanov – Železnou studničkou – a centrálou investičnej skupiny J&T, bol začiatkom apríla so zamestnancami debatovať minister obrany František Kašický spolu s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom. Už vtedy povedali, že do troch týždňov má vzísť riešenie, ako ďalej.

Podľa rezortu obrany jedna z troch možností je predaj časti objektov a vybudovanie nových priestorov nemocnice. Súčasné zariadenie by sa tak presťahovalo po ich dobudovaní. Ako ďalšia možnosť riešenia situácie stratového zariadenia sa spomínalo zlúčenie s Nemocnicou Ministerstva vnútra SR. Posledná alternatíva by bolo zrušenie nemocnice.

Skon vojenskej nemocnice

Ministerstvo obrany dnes pripúšťa, že funguje projekčný tím, ktorý pripravuje sťahovanie vojenskej nemocnice do priestorov zariadenia ministerstva vnútra, ktoré má ambulancie v absolútnom centre Bratislavy. Teda v natlačenej oblasti s komplikovaným dopravným napojením.

„Časový horizont zatiaľ nie je známy,“ tvrdí hovorca rezortu obrany Vladimír Gemela. Koncepciu splynutia nemocníc však obhajuje ekonomickou výhodnosťou, dobudovaním nemocnice ministerstva vnútra a jej vybavením najmodernejšími prístrojmi či vzájomným doplnením lekárskeho personálu.

No pripúšťa, že zatiaľ nie je vypracovaná nijaká ekonomická analýza, ktorá by podporovala zrušenie nemocnie a jej presťahovanie pod krídla Roberta Kaliňáka.

Vojenská nemocnica je dlhodobo v strate. Práve zlou ekonomickou situáciou organizácie, ktorá sa zmenila na akciovú spoločnosť, argumentovali bývalí manažéri pri prenájme niektorých častí špitála – napríklad služieb a kuchyne.

Firme Top Med patriacej do podnikateľskej skupiny Danubia Holding sa dostali do rúk niektoré nemocničné oddelenia. „Preberali sme do prenájmu najproblémovejšie časti nemocnice, ktoré ročne tvorili stratu 22 miliónov korún. K tomu sme platili nájom osem miliónov za rok. Čistý prínos pre nemocnicu 30 miliónov za rok,“ počíta predseda dozornej rady Top Medu Juraj Ondriš.

Top Med za rok stiahol straty na prenajatých oddeleniach zhruba o desať miliónov korún. No aj po dvoch rokoch fungovania stále vykazovali v súkromnom zdravotnom zariadení červené čísla.

Zmenili názor

Top Med získal v nemocnici pod kontrolu operačné sály, traumatologicko-ortopedické i chirurgicko-urologické oddelenie, ale aj centrálnu sterilizáciu a v zdravotníctve ziskové laboratóriá či röntgeny, pri ktorých nemocnica podľa vlastných tvrdení platila viac za servis, ako inkasovala na nájomnom.

Nové vedenie ministerstva obrany zmenilo názor a tohto roku sa rozhodlo Top Med z nemocnice dostať. Lenže tvrdo postavené zmluvy sa bez vzájomnej dohody dajú vypovedať iba ťažko.

„Dôvod výpovedí zmlúv je ich ekonomická nevýhodnosť a aj to, že na poskytovanie zdravotnej starostlivosti je nevyhnutná komplexnosť nemocnice. Nemocnica Ministerstva obrany SR nemôže poskytovať zdravotnú starostlivosť bez kľúčových oddelení, ktorých činnosť a fungovanie závisí od tretieho subjektu,“ tvrdí za rezort V. Gemela

Na otázky TRENDU, či existujú relevantné analýzy, ktoré viac povedia o výhodnosti či nevýhodnosti takéhoto kroku, odpísal: „Prioritná výhodnosť je v prvom rade v tom, že nemocnica bude poskytovať komplexné služby a celá bude pod jediným vedením. Výška nájmu za prenájom nebytových priestorov, respektíve výška nájmu za prenájom hnuteľného majetku nezodpovedá ani výške odpisov za uvedený majetok. V nájomnom nie sú zohľadnené ďalšie náklady, ktoré musí znášať Nemocnica Ministerstva obrany SR. Napríklad opravy a údržba prístrojového vybavenia či priestorov.“

Rezort obrany má pritom s nemocnicou problémy. Za minulý rok akciovka vykázala stratu 58 miliónov korún a tohto roku sa očakáva približne rovnaké číslo. Ako tvrdí riaditeľ D. Duchoň, dnes stále nie je uzavretá otázka, ako sa bude táto strata riešiť.

Ani potenciálna možnosť zvýšenia základného imania od akcionára – ministerstva nerieši financovanie prevádzkových nákladov. K tomu treba prirátať dlh v nákladoch na obnovu asi za 150 miliónov korún.

Po priekoch rokovanie

Skon vojenskej nemocnice

Ministri František Kašický a Robert Kaliňák už na jar sľubovali rýchle riešenie.

Naťahovačky medzi Top Medom a nemocnicou sa datujú od začiatku roka. Vo februári vojaci prestali poskytovať anestéziu v operačných sálach, ktoré mal v prenájme Top Med. Súkromná firma tak namiesto dvoch sál operovala iba v jednej a k spolupráci si prizývala súkromných anestéziológov. Nemocnica súkromníkom odpojila aj paru z centrálnej sterilizácie.

Top Med bol ochotný z nemocnice vycúvať. Po období pokusov o vytlačenie cez represívne kroky sa skúšali dohody. Pod kontrolou ministerstva sa na to pripravovali zmluvy. „Akceptovali sme, že sme nežiadaní, a začali sme rokovať. Je to pre nás nepríjemné. Lebo podnikateľský zámer sme stavali práve na vojenskej nemocnici. No zámer ministerstva sme chápali,“ hovorí Juraj Ondriš.

Medzi vojenskou nemocnicou a Top Medom tak v lete tohto roka došlo k zhode. Rodila sa postupne. Manažment štátnej nemocnice si vybral audítorskú spoločnosť Corpora a tá vyrátala možný ušlý zisk, ktorý mala nemocnica Top Medu vyplatiť. Dôsledne sa spísali vzájomné záväzky a pohľadávky a nakoniec 13. júna vznikla dohoda, podľa ktorej vojenská nemocnica zaplatí Top Medu 15,75 milióna korún.

Ďalšou z dohodnutých podmienok malo byť predĺženie nájmu na osem rokov na preventívne centrum, ktoré si Top Med v areáli nemocnice dobudoval. V tomto prípade to mala byť obojstranne výhodná zmluva. Niekdajšie prestavané šatne sestier mali nemocnicu zásobovať pacientmi, za ktorých Top Med bude platiť.

Zmluva obsahovala aj ustanovenie, že ak nemocnica predá areál, Top Med sa zdvihne a odíde. „Nestali by sme sa žiadnym blokátorom predaja. Ak by nemocnicu chceli predať, mohli nás kedykoľvek vyhodiť, nezavadzali by sme,“ tvrdí J. Ondriš.

Keď zmluvu dorokovali a predstavili dozornej rade nemocnice, boli vyrovnaní s tým, že všetko odovzdajú a budú pokračovať iba v prevádzke preventívneho centra.

Očakávalo sa, že sa všetko skončí v auguste. „Bolo obdobie, ktoré smerovalo k dohode. No ministerstvo obrany s takouto dohodou nesúhlasilo,“ hovorí dnes D. Duchoň.

A opäť prieky

Obe firmy pokračovali v robení si vzájomných priekov. Kým sa čakalo na splnenie podmienok dohodnutých v júni, nemocnica poslala začiatkom septembra Top Medu náhlu výpoveď. Od 1. októbra mali opustiť preventívne centrum, všetko ostatné do troch mesiacov. Dôvod mali byť neuhradené pohľadávky za prenájom.

J. Ondriš tvrdí, že to bol zo strany nemocnice úskok. Oba subjekty boli práve v období párovania záväzkov a pohľadávok. A z vedenia nemocnice im telefonicky oznámili, že nájomné preto za aktuálny mesiac nemusia platiť. Mal som zlý pocit a radšej som to zaplatil, hovorí J. Ondriš. Zlá predtucha sa potvrdila – výpoveď pre nezaplatenie prišla, kým peniaze putovali na účet nemocnice.

Preventívne centrum Top Medu, ktoré si získalo zaujímavú bratislavskú klientelu, je momentálne zrušené z technických príčin. Dovtedy, kým sa nájdu nové priestory. Vojenská nemocnica prevzala oddelenia bez operačných sál. Chirurgovia neoperujú a pacientov, ktorí potrebujú zákrok, posielajú na blízke Kramáre.

Manažéri vojenskej nemocnice sa nedostali ani k lukratívnemu rádiodiagnostickému oddeleniu a laboratóriám. Top Med si zatiaľ strategické uzly drží, lebo ak by odovzdali aj tie, súkromná firma by nemala žiadnu páku a stala by sa nezaujímavou pre rokovanie so štátnymi manažérmi.

Nemocnica sa postupne zmenšuje. K začiatku novembra zrušili lôžkové psychiatrické oddelenie. Skončila aj traumatológia. Nielen preto, že jej lekári nemajú kde operovať. Šéf nemocnice tvrdil, že skutočnú úrazovú chirurgiu v tejto nemocnici už nejaký čas vôbec nerobili. No chcú si ponechať chirurgiu.

Niekdajší vojenskí lekári, ktorí boli od začiatku roka 2006 zamestnaní v Top Mede, sa vrátili späť do nemocnice. A čakajú na ďalší vývoj. Časť zamestnancov dostala výpoveď.

Porucha v komunikácii

„Rozdelenie nemocnice medzi dva subjekty bolo nevhodné. Spôsobilo to úpadok celej nemocnice, komplikácie v prevádzke a problémy v medziľudských vzťahoch,“ hovorí D. Duchoň. Protistrana oponuje.

„Je mi ľúto kolegov a pacientov. No nemôžeme súhlasiť, keď celú potrebu predaja nemocnice chcú dať za vinu nám. Niekto by mal nájsť politickú guráž a povedať, prečo chcú nemocnicu zrušiť,“ tvrdí šéf Dozornej rady Top Medu. Dodáva, že dnes zvažujú, že nemocnici vrátia všetky operačné sály. Nechceme slúžiť ako figový list a zámienka, že nemocnicu musia predať pre nás, tvrdí J. Ondriš. A pripomína, že z nemocnice sa chceli korektne stiahnuť.

Dve najpodstatnejšie firmy v celom prípade – Nemocnica Ministerstva obrany SR a Top Med – v súčasnosti navzájom nekomunikujú.

Dnes zatiaľ nemožno spochybňovať projekt zlúčenia nemocníc pre silové zložky v hlavnom meste. Financovanie fúzie by malo prísť práve z odpredaja lukratívnej vojenskej nemocnice. Základná otázka však je, či práve vojenská nemocnica má byť pohltená poliklinikou ministerstva vnútra v centre mesta.

Foto - Vlado Benko, Sita / Tomáš Benedikovič