Školy na Slovensku by mali prejsť na dištančnú formu vzdelávania. Zdôrazňuje to hlavný hygienik SR Ján Mikas. 

Zhodujú sa na tom podľa neho aj epidemiológovia i ďalší odborníci vrátane odborného konzília. Snahe ministerstva školstva zachovať prezenčné vyučovanie však rozumie. Vyplýva to zo stanoviska hlavného hygienika, ktoré TASR poskytla hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková.

„Pri takej miere incidencie, akú dnes máme, de facto neexistujú triedy, kde 'nie je problém s nákazou'. Teraz sa musíme všetci sústrediť na záchranu životov a slovenského zdravotníctva. Radi by sme mali k dispozícii riešenia, ktoré by nikoho neboleli. Také však v prípade covid-19 zatiaľ neexistujú," konštatuje Mikas.

Igor Matovič
Neprehliadnite

Ak sa situácia nezlepší, lockdown sa predĺži. Semenišťom covidu sú školy, vyhlásil Matovič

Deti sú prenášačmi covidu na členov domácnosti

Snahe ministra školstva Branislava Gröhling, udržať prezenčné vyučovanie čo najdlhšie, rozumie. Ubezpečuje, že si uvedomujú dôležitosť prezenčnej formy vzdelávania a následkov, ktoré takéto rozhodnutie môže pre tisíce rodičov a detí znamenať. Poukazuje však na to, že hoci deti priamo neplnia covidové lôžka v nemocnici, zohrávajú významnú úlohu v mechanizme prenosu ochorenia covid-19 na členov domácnosti, ktorí ho následne môžu zanášať ďalej.

„Pri viac ako 3 400 hospitalizovaných pacientoch preto musíme využiť každý dostupný a efektívny mechanizmus, aby sme šírenie ochorenia spomalili. A to okamžite," zdôraznil Mikas.

Na snímke minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) počas tlačovej konferencie na tému Kroky ministerstva školstva pre bezpečnejšie školy 26. novembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Ak je škola na tom zle, hygienici ju môžu zavrieť. Podľa Gröhling sa však deje extrém

Regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ), ktoré rozhodli o plošnom prerušení prezenčného vyučovania vo svojich územných obvodoch, si podľa neho uvedomujú závažnosť svojich rozhodnutí. Hlavný hygienik ubezpečuje, že to nerobia „len tak od boku".

Podotýka, že ide o odborníkov z oblasti medicíny a verejného zdravotníctva, svoje kroky prijímajú v spolupráci s miestnymi krízovými štábmi, pandemickými komisiami, bezpečnostnými radami, inými rezortmi či inštitúciami.

Hlavný hygienik konštatuje, že situácia je zlá

„Najskôr sa z nej dostaneme vtedy, ak budeme počúvať odborníkov a rešpektovať ich rozhodnutia namiesto toho, aby sme ich spochybňovali," povedal Mikas. Akékoľvek spochybňovanie odborných názorov a rozhodnutí jednotlivých RÚVZ naprieč politickým spektrom podľa neho len znižuje vážnosť a autoritu orgánov verejného zdravotníctva v očiach verejnosti, v konečnom dôsledku aj účinnosť a rešpektovanie opatrení.

Epidemiologická situácia sa podľa neho nedá posúdiť na základe jedného faktoru a nedá sa zhrnúť do jedného čísla. Sledujú sa viaceré faktory.

Na snímke testovanie PCR testami na prítomnosť ochorenia COVID-19 v rómskej osade v Trebišove 26. novembra 2021. FOTO TASR - Roman Hanc
Neprehliadnite

Na covid-19 zomrelo ďalších 85 ľudí, laboratóriá potvrdili viac ako 9-tisíc nových prípadov

ÚVZ SR zároveň informoval, že k plošnému zatváraniu škôl vo svojej územnej pôsobnosti doteraz pristúpili regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Rožňave, Vranove nad Topľou, Lučenci, Dolnom Kubíne, Banskej Bystrici, Trnave, Rimavskej Sobote, Senici, Galante, Čadci, Bratislave a Prievidzi.

Obmedziť prezenčnú výučbu žiakov druhého stupňa základných škôl, gymnázií a stredných škôl na území okresu Vranov nad Topľou nariadil od pondelka 29. novembra tamojší regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ). Na snímke prázdna učebňa na Základnej škole Juh 1054 vo Vranove nad Topľou 29. novembra 2021. FOTO TASR - Roman Hanc
Neprehliadnite

V Bratislavskom kraji od pondelka uzatvoria pre covid-19 viacero škôl