Školy sa v pondelok 1. februára ešte neotvoria. Pokračovať sa bude v dištančnom spôsobe výučby. Po rokovaní konzília odborníkov to potvrdil minister zdravotníctva Marek Krajčí. „Konzílium odborníkov rozhodlo, že neodporučí od 1. februára zmiernenie opatrení," skonštatoval minister.

Žiaci základných a stredných škôl sa budú učiť naďalej dištančne a do materských škôl a školských klubov detí môžu ísť len deti rodičov z kritickej infraštruktúry a tých, ktorí nemôžu pracovať z domu. Na zlú situáciu poukázal Krajčí, počet hospitalizovaných pacientov v nemocniciach podľa neho nechce klesnúť. „Akékoľvek uvoľňovanie opatrení by bolo v tejto chvíli nezodpovedné," povedal Krajčí.

 

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling verí, že od 8. februára by sa mohli otvoriť materské školy a prvý stupeň základných škôl prezenčnou formou. „Nebude sa anulovať žiaden ročník," povedal minister školstva s tým, že sa rovnako neuvažuje ani o opakovaní ročníka.

Na snímke minster školstva, vedy výskumu a športu minister SR Branislav Gröhling (SaS) prichádza na 32. schôdzu vlády SR v stredu 12. augusta 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Školy podporíme šiestimi miliónmi eur, najviac sme vyčlenili na digitalizáciu, tvrdí Gröhling

V súvislosti s termínom jarných prázdnin sa zatiaľ neuvažuje, že by sa rušili. Gröhling poznamenal, že by sa mohli vytvoriť jarné školy, podobne ako to bolo v prípade leta, kedy sa uskutočnili letné školy. Ministerstvo školstva chce počas budúceho týždňa zverejniť manuál pre otváranie škôl. Rovnako počas nasledujúceho týždňa chce rezort školstva uzatvoriť aj výsledky obstarávania kloktacích testov v školách.

Minister školstva povedal, že v Štátnom pedagogickom ústave pripravujú proces kurzov možného „dotiahnutia vedomostí, keď získajú informácie, kde sa nachádzajú žiaci." Povedal, že takéto kurzy by sa mali iniciovať na základných školách a platiť by mali od marca s tým, že budú aj preplácané.

Na tému očkovania učiteľov mal rezort školstva s ministrom zdravotníctva niekoľko diskusií. „Myslím si, že ministerstvo zdravotníctva nám vyšlo v ústrety a učitelia sa nachádzajú v siedmej fáze. Keď si pozriete všetky fázy predtým, tak tam sú naozaj ľudia, ktorí to potrebujú," uzavrel Gröhling.