Raffles Europejski je legenda, v 19. storočí bol považovaný za najlepší hotel vo východnej Európe. V súčasnosti, po päť rokov trvajúcej rekonštrukcii, tam každý hosť môže využívať služby osobného majordóma.

V kuloároch sa podľa agentúry AFP šepká, že by tam budúci rok mohol byť butik značky Hermes. Táto francúzska skupina sa obmedzuje na konštatovanie, že chystá vo Varšave istý projekt, a to koncom budúceho roka alebo začiatkom roka 2020.

Najprv vojna, potom komunisti

V Poľsku je luxus stále viditeľnejší. Vznikla tu nová bohatá trieda úspešných majiteľov rodinných podnikov, realitných agentov či bankárov. Luxus v krajine dlhé roky neexistoval, najprv kvôli tomu, že Poľsko utrpelo počas druhej svetovej vojny veľké škody, a neskôr preto, že komunistický režim hlásal rovnosť občanov.

Výšková budova Cosmopolitan so 44 podlažiami, ktorej autorom je nemecký architekt Helmut Jahn, ktorý projektoval sídlo Európskej únie v Bruseli, je symbolom tohto luxusu.

Cena apartmánu v tejto luxusnej minimalistickej stavbe sa odlišuje podľa poschodia a výhľadu: najžiadanejší je výhľad na Vislu a Staré mesto, kde štvorcový meter stojí 10-tisíc eur. Táto suma neprekvapí v Paríži či v Londýne, ale v Poľsku, kde je priemerná mesačná mzda v prepočte 1 100 eur, vyráža dych.

Majitelia tu sú vo veľkej väčšine Poliaci (je tu len desať percent cudzincov), ktorí tvoria akúsi komunitu v tejto „vertikálne obci“, ktorá stála 100 miliónov eur. Niektorí jej obyvatelia sa nemusia predstavovať: sú medzi nimi filmové hviezdy či známi speváci a futbalisti, o ktorých sa zaujímajú médiá.

Zberatelia luxusu

Symbolom luxusu sú tiež automobily – Rolls-Royce, Ferrari, Bentley či Lamborghini. Ešte pred niekoľkými rokmi vyvolalo auto vyzdobené malým čiernym koňom na žltom pozadí obrovský záujem, ale teraz, teda aspoň vo Varšave, nepriťahuje takmer pozornosť.

Poľsko má v súčasnosti tiež svojich zberateľov luxusu. Jeden developer pracujúci pre veľkú medzinárodnú agentúru hovorí, že má v garáži tri autá značky Ferrari. Najvýznamnejší poľský zberateľ, ktorý nechce byť menovaný, ich má 12.

O takých vozidlách sníva viacero Poliakov. Niektorí však nechápu tých, ktorí luxusné automobily hromadia. Patrí k nim aj dôchodkyňa Hanna Mrowiecová, ktorá žije v malom dvojizbovom byte. „Keby som mala toľko peňazí, možno by som si ferrari kúpila tiež. Ale mať tri? To je absurdné, nemôžete predsa jazdiť zároveň na troch ferrari,“ hovorí.

Luxus v poľskom štýle je často skôr diskrétny a spojený s mecenášmi. Majiteľka hotela Raffles Europejski Švajčiarka Vera Michalská kúpila okolo 500 diel moderných poľských maliarov a sochárov a niekoľko z nich zapožičala na výzdobu hotela.

Každý obyvateľ Varšavy, nielen hosť hotela, môže na 42. poschodí zadarmo obdivovať expozíciu diel maliara a sochára Wojciecha Fangora, ktorému sa ako jedinému Poliakovi podarilo dostať sa do Guggenheimovho múzea v New Yorku.