Prírodné katastrofy vlani v celom svete spôsobili škody za 210 miliárd dolárov, čo je nárast oproti predchádzajúcemu roku, kedy škody vystúpili na 166 miliárd USD. Uviedla to nemecká zaisťovňa Munich Re. Najviac škôd pritom napáchali hurikány a požiare v Spojených štátoch.

Poistené škody vystúpili na 82 miliárd z 57 miliárd dolárov v roku 2019. Je nutné ich pripočítať ku škodám, ktoré spôsobila pandemická kríza. Tá zasiahla poisťovne obzvlášť tvrdo, uviedla agentúra Reuters.

U všetkých týchto rizík budú hrať čím ďalej väčšiu úlohu zmeny klímy," uviedol člen vedenia Munich Re Torsten Jeworrek. Poukázal tak na hurikány, lesné požiare a ďalšie prírodné katastrofy, ktoré môžu súvisieť s tým, ako sa planéta otepľuje. „Je čas konať," dodal Jeworrek.

KK16 Irvine - Na snímke hasič počas požiaru v kalifornskom meste Irvine 26. októbra 2020. Približne 60.000 ľudí muselo opustiť v pondelok oblasť neďaleko mesta Los Angeles v americkom štáte Kalifornia, kde sa rozšíril lesný požiar rozdúchavaný silným vetrom. FOTO TASR/AP
Firefighter Tylor Gilbert puts out hotspots while battling the Silverado Fire, Monday, Oct. 26, 2020, in Irvine, Calif. A fast-moving wildfire forced evacuation orders for 60,000 people in Southern California on Monday as powerf
Neprehliadnite

Šéf OSN vyzval na „uzavretie mieru“ s prírodou. Označil to za prioritu storočia

Minulá sezóna hurikánov bola veľmi aktívna, sformovalo sa rekordných 30 búrok. Bol tak prekonaný rekord z roku 2005, kedy hurikánová sezóna mala 28 búrok.

K šíreniu lesných požiarov potom prispieva najmä vlna horúčav a sucha. Len na západnom pobreží Spojených štátov lesné požiare vlani spôsobili škody za 16 miliárd dolárov.

Najväčšiu jednotlivú škodu potom vlani spôsobili záplavy v Číne, a to za 17 miliárd dolárov. Poistené však boli škody, ktoré tvorili len dve percentá z tejto sumy, uviedla zaisťovňa.

Munich Re patrí k najväčším zaisťovniam na svete. Zaisťovňa je poisťovňa, ktorá poisťuje poisťovne. Nastupuje najmä v situáciách, kedy je potreba rozložiť krytie tak, aby u veľkých poistných udalostí nebola ohrozená stabilita jednotlivých poisťovacích ústavov.