„Amerika na prvom mieste“, hlásal Donald Trump počas svojej kampane do Bieleho domu ešte v roku 2016. Kým ho niektorí analytici a verejnosť považovali za šaša a poloblázna, jeho popularita rýchlo rástla.

Donald Trump po zasadnutí do Bieleho domu začal plniť svoje sľuby a heslo „America first“ sa stalo realitou. Po piatich rokoch však môžeme konštatovať, že týmto prístupom nepomohol Amerike a už vôbec nie svetu.

Celý čas si pomáhal sám, keď na vlne populizmu obviňoval iných a šíril strach. Ameriku zmieta problém nového koronavírusu, a aby toho nebolo málo, tak prehlbujú sa aj rasové problémy.

Súčasný prezident nedokáže úspešne čeliť kríze a jeho popularita klesá. Americké prezidentské voľby sa blížia a jednou z častých otázok zostáva čo bude prípadné znovuzvolenie D. Trumpa znamenať pre európsku ekonomiku a čo môže ponúknuť jeho náprotivok J. Biden?  

Donald Trump
Zdroj: TASR
Donald Trump

Európa Trumpa nechce

Aj keď súčasné prieskumy verejnej mienky favorizujú za víťaza volieb J. Bidena, Trump je stále relevantným súperom, ktorý nemá nič stratené. Jeho víťazstvo si však v Európe väčšina krajín neželá. Podľa posledných prieskumov považujú Európania D. Trumpa za „hrozného“ prezidenta.

V siedmych krajinách západnej Európy bol urobený prieskum spokojnosti s prezidentom D. Trumpom. Jeho závery ukazujú, že Európania nepovažujú súčasného amerického prezidenta za dobrého či prospešného pre svet.

Vo všetkých krajinách (Veľká Británia, Nemecko, Francúzsko, Dánsko, Švédsko, Španielsko, Taliansko) sa ľudia vyjadrili, že prezidentovanie D. Trumpa bolo na žalostnej úrovni. Najväčšiu „podporu“ získal v Španielsku, kde sa 15 percent opýtaných vyjadrilo, že politika D. Trumpa bola výborná.

Anketa
Koho by ste zvolili za amerického prezidenta?
  • 208
  • 213
  • 11

Väčšina Európanov považuje Trumpovo obdobie vo funkcii za nepriaznivé pre ich vlastnú krajinu. Ak by sa Donald Trump stal opäť prezidentom, znamenalo by to podľa odborníkov prehĺbenie amerického izolacionizmu.

S tým súhlasí aj slovenský ekonóm Vladimír Baláž, ktorý hovorí, že politika pod Trumpovym vedením bola založená na vystupovaní z rôznych medzinárodných organizácií, čo nevytvára stabilné prostredie ani v Európe.

„Spojené štáty chcú dokonca vystúpiť zo Svetovej obchodnej organizácie (WTO) kde sa pustili do veľmocenského súboja s Čínou,“ hovorí V. Baláž, ktorý si myslí, že globálna ekonomika sa môže fragmentovať na tri veľké bloky tvoriace USA, EÚ a Čínu.

„Nepodarilo by sa teda naštartovať proces globalizácie. To pokladám za podstatné z pohľadu Slovenska, ktoré je na otvorenej ekonomike závislé“ vysvetľuje V. Baláž.

Nemecké autá sú aj naše autá

Kým Donald Trump vedie obchodnú vojnu s Čínou, Európu označil za nepriateľa. Doteraz bola EÚ pre amerických prezidentov strategickým partnerom, dnes existuje hrozba uvalenia ciel na dovoz európskych áut.

To by samozrejme ovplyvnilo aj slovenský export a výrobu, keďže nemecké autá sú aj slovenské v kontexte dodávateľských služieb. Spojené štáty si podľa ekonóma môžu vytvoriť svoj vlastný ekonomický región v strednej a južnej Amerike, kde by sa európskym dodávateľom ťažko prenikalo.

Súčasne by mohla nastať situácia, kedy by bola ekonomická spolupráca podmienená menšou spoluprácou s Čínou, ktorú má D. Trump už dlhšie v zuboch. Pre Slovensko je teda otvorený svetový trh prioritou, jeho trieštenie nám nepomôže, naopak uškodí.

„Toto je pre nás najväčšie riziko. Sme skutočne závislí na globálnom obchode,“ hodnotí súčasný stav V. Baláž. Slovenský export do USA napríklad predstavoval v roku 2019 celkovú hodnotu 2,4 miliardy eur.

Európska únia chce, aby sme kupovali ich autá, nie tie naše. Sú takmer tak isto zlí ako Čína.
Donald Trump

Popularita USA klesá aj kvôli súčasnému prístupu Bieleho domu k riešeniu pandémie koronavírusu, problematické sú aj vyjadrenia D. Trumpa ohľadne bezpečnostného paktu NATO. Analytické centrum Pew Research sa pozrelo na globálny pohľad jednotlivých štátov na USA a zistili, že popularita krajiny v zahraničí sa prepadla na historické minimá.

„V niekoľkých krajinách je podiel verejnosti s priaznivým pohľadom na USA tak nízky, že prekonal naše všetky ostatné prieskumy,“ uviedli  zástupcovia z Pew Research vo svojej správe.

Demokratický kandidát Joe Biden.
Zdroj: Carolyn Kaster
Demokratický kandidát Joe Biden.

Joe Biden je lepšou voľbou pre Európu

Na otázku amerických médií, čo by Joe Biden urobil ako prvé na medzinárodnej úrovni odpovedal, že by si sadol so spojencami v EÚ a povedal, že „sme späť“. Chcel tak dať najavo, že by obnovil zašlé partnerstvo s EÚ a vyslal signál pre hlbšiu spoluprácu ako doteraz. Joe Biden predstavuje obraz návratu k spolupráci so svetom tak, ako to robili prezidenti pred ním.

Ako hovorí ekonóm V. Baláž, nevieme presne, čo spraví Joe Biden, prinajmenšom by pribrzdil vystupovanie z medzinárodných organizácií. Podľa neho by to by bolo podstatné pre svetovú ekonomiku.

„Ešte podstatnejšie by to bolo pre slovenskú ekonomiku. Slovensku musí veľmi záležať na tom, aby globálny obchod fungoval. Predávame autá, televízory a iné produkty všade, do sveta. Toto by nás malo na amerických voľbách najviac zaujímať,“ hovorí V. Baláž.

Ten si myslí, že J. Biden bude pre vzťahy s Európou omnoho lepším prezidentom, súhlasí však s tým, že nový americký prezident bude musieť čeliť narastajúcej sile čínskej ekonomiky.