Automobilka Škoda Auto kvôli ruskej invázii na Ukrajinu zastaví všetky svoje aktivity v Rusku. Preruší výrobu vo svojich ruských závodoch v Kaluge a Nižnom Novgorode, zastaví aj export vozidiel do zeme. ČTK to dnes informovala automobilka v tlačovom vyhlásení.

Jeden z najvýznamnejších trhov

„Pozastavením obchodných aktivít v Rusku reaguje predstavenstvo koncernu Volkswagen na celkovú situáciu, ktorá sa vyznačuje značnou neistotou a rozvratom," povedala ČTK hovorkyňa Škoda Auto Simona Havlíková.

Ruský trh je jeden z najvýznamnejších trhov značky Škoda vo svetovom meradle. V roku 2021 pre ňu bolo Rusko druhým najväčším trhom. Škoda Auto tu predala 90 400 vozidiel. Možno tak očakávať vplyv na hospodárenie firmy. V Rusku vyrába Škoda modely Rapid, Octavia, Karoq a Kodiaq. V Nižnom Novgorode sa vyrábajú tri modely, Rapid sa vyrába v závode v Kaluge.

„Koncern Volkswagen prijal správy o vojne na Ukrajine s veľkými obavami a zdesením. Naďalej dúfame v rýchle zastavenie vojenských akcií a v návrat k diplomacii. Sme presvedčení, že k udržateľnému riešeniu konfliktu môže dôjsť iba na základe medzinárodného práva," uviedla Škoda Auto. Podľa vyjadrenia Škody zastaví aktivity v Rusku celý koncern Volkswagen, a to až do odvolania.

Obmedzenie výroby

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto musí od tohto týždňa kvôli ruskej invázii na Ukrajinu obmedziť výrobu. Stretáva sa s kritickým nedostatkom dodávok dielov od niekoľkých lokálnych dodávateľov z Ukrajiny, čo má vplyv na niektoré modely. Škoda musela obmedziť napríklad výrobu elektrického SUV Enyaq iV.

Podľa dnešného vyjadrenia odborov automobilky má Škoda na Ukrajine 13 výrobcov dielov do áut. Chýbajú jej tak napríklad komponenty pre káblové zväzky alebo spínacie moduly. V prvej fáze sa výpadok dodávok dotkne elektrického SUV Enyaq iV, ktorého výroba bola dočasne pozastavená. Ďalšie obmedzenia je možné kvôli situácii na Ukrajine postupne očakávať aj pri ďalších modeloch.

Dar mimovládnej organizácii

Škoda Auto na pomoc Ukrajine daruje desať miliónov korún českej neziskovej mimovládnej organizácii Človek v núdzi. Okrem príspevku pre Človeka v núdzi podporí škodovácke odbory zbierku mesta Mladá Boleslav jedným miliónom korún. Utečencom Škoda poskytne ubytovacie kapacity v rekreačných zariadeniach v majetku Odborov KOVO či ponúkne miesta na detských táboroch pre deti utečencov.

V prípade potreby firma každému ukrajinskému zamestnancovi pomôže vybudovať v Českej republike prostredie pre bezpečný život jeho rodiny. Konkrétne poskytne podporu pri vybavovaní víz, ubytovania, jazykových kurzov, zdravotnej starostlivosti, integrácie, vzdelávania av ideálnom prípade aj zamestnania.

Ďalšie dôležité správy

Ukrajina
Neprehliadnite

Ukrajinský konflikt naživo: Rating Ruska znížený na junk. Ropa ďalej rastie