Úplná odstávka výroby, obmedzenie niektorých liniek či znižovanie počtu zamestnancov. Toto sú varianty, ktoré ležia na stoloch mnohých slovenských podnikov, najmä tých energeticky náročných.

Do skupiny najviac ohrozených možno zaradiť aj výrobcov skla. S vysokými cenami energií bojujú aj sklárne RONA v Lednických Rovniach, ktoré patria k najväčším výrobcom úžitkového skla v strednej Európe.

Stúpli až 10-násobne

Podnik, ktorý v súčasnosti zamestnáva viac ako 1 300 zamestnancov, by k prepúšťaniu pristúpil iba v krajnom prípade. Dôsledky vyšších cien energií však budú citeľné.

Výkonný riaditeľ spoločnosti RONA Dušan Hajdík aktuálnu krízu označil za jednu z historicky najnáročnejších. Náklady na energie podľa jeho slov dosahujú závratné čísla.

„V porovnaní s rokom 2020 sú náklady na energie viac ako 10-násobné. Každoročne vynakladáme investície do automatizácie, energetických úspor, zvyšovania produktivity, snažíme sa prenášať maximum zvýšených nákladov na energie a ostatných vstupov do predajných cien, no tak enormný špekulatívny nárast nákladov nie je možné v plnej miere preniesť do predajných cien, bez straty časti predajných kanálov,“ priznáva pre TREND Hajdík.

Pripravení sú na všetko

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa