Veľké zásoby tvrdého alkoholu sú neoddeliteľnou súčasťou českých ambasád. Českému portálu Hospodárskych novín to potvrdilo ministerstvo zahraničia, podľa ktorého ide sa o štandardnú výbavu každého zastupiteľského úradu Českej republiky v zahraničí, píšu hn.cz.

Médiá predtým zverejnili zábery regálov s množstvom fliaš pálenky, ktoré pochádzali z twitterového účtu Pamir News. Na videu sú vidieť nápoje značiek Becherovka, Jelínek, Božkov alebo Plzeňský Prazdroj. Talibanci tvrdili, že sklad s alkoholom našli u bývalého afganského ministra zahraničia Salahuddina Rabbáního v Kábule, čím ho chceli zdiskreditovať. Rabbání však uviedol, že ide o sklad českého veľvyslanectva, čo potvrdilo aj české ministerstvo zahraničia.

„Rovnako vybavené sú aj ambasády iných štátov v zahraničí," oznámila pre portál hovorkyňa rezortu Eva Davidová. Alkohol sa podľa nej používa pri recepciách a spoločenských akciách. To, že alkohol je v Afganistane zakázaný, podľa nej nevadí, pretože veľvyslanectá majú výnimku.

„Skutočne sa to nakupuje na reprezentačné účely, najmä na recepcie," povedal Tomáš Laně, bývalý veľvyslanec ČR v Turecku a Jordánsku.

„Na recepciách sa ho vypije veľa a musím povedať, že aj hostia z moslimských krajín na tieto recepcie chodia aj práve preto, aby sa na nich mimo zrak verejnosti mohli napiť. Tiež si radi dajú," dodal.

Príslušníci Talibanu si prezerajú zásoby alkoholu na opustenom českom veľvyslanectve, o ktorom sa domnievali, že ide o dom bývalého ministra
Neprehliadnite

Úlovok Talibanu v sklade českej ambasády: becherovka, slivovica, kartón plzne