Nová platforma umožní jednotlivcom a firmám okamžite poslať peniaze z mobilného telefónu alebo firemného bankového účtu do iných krajín v regióne. „P27 sa stane prvou integrovanou domácou a cezhraničnou platobnou platformou v reálnom čase na svete,“ uviedol generálny riaditeľ P27 Lars Sjögren po zverejnení dohody.

Jednotný platobný systém pre cezhraničné transakcie a meny v regióne uľahčí obchod medzi severskými krajinami, najmä keď niektoré z nich, ako napríklad Švédsko, stále viac upúšťajú od platieb v hotovosti.

Skupina bánk, medzi ktoré patria Danske Bank, Nordea, Swedbank, Handelsbanken, SEB a OP, sa tiež dohodla na financovaní P27, kým nezačne generovať vlastné tržby, uviedol šéf stratégie a komunikácie P27 Martin Georgzen. „Severský bankový sektor už má vedúce postavenie v Európe a P27 mu pomôže pri ďalšom rozšírení a upevnení tejto pozície,“ vyhlásil L. Sjögren. Dodal, že jednotný systém platieb v reálnom čase je zásadným krokom, keďže obchod medzi severskými krajinami sa podieľa 25 percentami na celkovom hrubom domácom produkte regiónu.

„Škandinávske krajiny sú relatívne malé, takže keď skombinujeme naše trhy, dostaneme iný rozsah a staneme sa oveľa atraktívnejšími pre partnerov. To znamená, že získame lepšie služby za nižšiu cenu,“ povedal L. Sjögren.

Podľa M. Georgzena P27 bude generovať svoje príjmy účtovaním poplatkov za používanie služby. Každý poplatok je pevne stanovený v závislosti od výšky platby. Očakáva, že platobná služba bude pripravená na spustenie začiatkom roka 2021. Dodal, že P27 musí teraz získať licenciu na zúčtovanie platieb vo Švédsku, kde má spoločnosť sídlo.

Platforma P27 bola založená v máji, aby uľahčila platby vo Švédsku, Dánsku a Fínsku a pôvodne nezahŕňala Nórsko. V júni P27 oznámila, že bude spolupracovať s platobnou službou MasterCard USA na vybudovaní svojej platformy.