„Po prvýkrát za dlhé roky sa poslucháči dopustili činov, ktoré upútali zvýšenú pozornosť verejnosti. Voči vinníkom boli prijaté zásadné rozhodnutia ohľadne zmeny podmienok, za akých plnia službu. Voči vedeniu akadémie boli vyvodené prísne kárne opatrenia.

Mnohým vedúcim pracovníkom bola znížená hodnoť, jednotlivci budú prepustení,“ uviedla FSB v komuniké a pripustila, že krátkodobý prenájom luxusných áut „vyvolal spravodlivé rozhorčenie občanov a ostré odsúdenie vo vojenských kolektívoch“. Následníci „čekistov“, ako sa v Rusku tajným agentom hovorí, nedodržali etické pravidlá.

Ruská tlač kritizovala študentský výstrelok ako hlúposť hraničiacu s vlastizradou, pretože ako tajní agenti sa dokonale skompromitovali: ruský internet bol zrazu plný záberov ich tvárí, usmievajúcich sa z čiernych Mercedesov.

„Ako dôstojník tomu nemôžem uveriť. Absolventi špecializovanej školy by sa mali chovať takticky a nepredvádzať sa. Môžem len vyjadriť sústrasť ich rodičom a všetkým, kto ich vychovával a učil. Vyhodil by som ich, degradoval a nikdy nepustil k práci v bezpečnostných zložkách. Také správanie predsa spôsobila bezuzdnosť, nemravnosť a pocit beztrestnosti,“ vyhlásil v denníku Gazeta.ru penzionovaný generál Jurij Sapunov, ktorý vo FSB riadil boj proti teroristom.

Našiel sa ale aj zástanca študentov FSB: predsa v moskovskej premávke nevyvádzali viac ako kolóny svadobčanov, tvrdil v rozhlase predstaviteľ firmy, ktorá Mercedesy prenajala.

„Čekistom“ býval aj ruský prezident Vladimir Putin, ktorý ako dôstojník KGB slúžil vo východnom Nemecku. Bol tiež riaditeľom FSB, kým sa stal predsedom vlády a potom hlavou štátu.